Thriller, podejmujący kontrowersyjny temat zaszłości polsko-żydowskich. Franciszek Kalina (Ireneusz Czop) po latach emigracji przyjeżdża do Polski, zaalarmowany wiadomością, że jego młodszy brat (Maciej Stuhr) popadł w konflikt z sąsiadami. Po przyjeździe odkrywa, że przyczyną jest mroczna tajemnica z przeszłości. Skłóceni bracia próbują dojść prawdy. Prowadzone przez nich śledztwo zaostrza konflikt, który przeradza się w otwartą agresję. Odkryta tajemnica odciśnie tragiczne piętno na życiu wioski.
„Pokłosie" działa. Bierze widza w kleszcze. W stylu dawnego westernu, thrillera, horroru. Będą mu wytykać deklaratywność dialogów. Ale Maciej Stuhr robi wszystko, by uwiarygodnić postać chamskiego brata, który nagle okazuje się tym, kto ocala żydowskie macewy, uczy się hebrajskiego (ciekawość?, szacunek dla zmarłych?). Pasikowski spróbował rzeczy karkołomnej: wydobyć tragizm, posługując się formami popularnymi. Za pomocą środków, które wydają się oswojone, opowiada o sprawach wypartych.
Tadeusz Sobolewski, „Gazeta Wyborcza”
Urodzony w 1959 roku. Reżyser i scenarzysta. Absolwent łódzkiej PWSFTviT (1988). Debiutował filmem „Kroll” (1991). Jednak dopiero o rok późniejsze „Psy” przyniosły mu miano najlepszego reżysera polskiego lat 90. Późniejsze filmy, m.in. „Psy 2. Ostatnia krew” (1994) czy „Reich” (1999) nie powtórzyły sukcesu „Psów”. Udanym powrotem okazał się serial tv „Glina” (2003-2008), który zdobył uznanie zarówno krytyki jak i publiczności.