repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna

kup bilet

Ostatni seans filmu odbył się 13 grudnia 2014.

Pokłosie

reż. Władysław Pasikowski

czas: 107’
produkcja: Polska 2012
obsada: Maciej Stuhr, Ireneusz Czop, Zbigniew, Zamachowski, Jerzy Radziwiłowicz
polski dystrybutor: Monolith

Thriller, podejmujący kontrowersyjny temat zaszłości polsko-żydowskich. Franciszek Kalina (Ireneusz Czop) po latach emigracji przyjeżdża do Polski, zaalarmowany wiadomością, że jego młodszy brat (Maciej Stuhr) popadł w konflikt z sąsiadami. Po przyjeździe odkrywa, że przyczyną jest mroczna tajemnica z przeszłości. Skłóceni bracia próbują dojść prawdy. Prowadzone przez nich śledztwo zaostrza konflikt, który przeradza się w otwartą agresję. Odkryta tajemnica odciśnie tragiczne piętno na życiu wioski.

„Pokłosie"  działa. Bierze widza w kleszcze. W stylu dawnego westernu, thrillera, horroru. Będą mu wytykać deklaratywność dialogów. Ale Maciej Stuhr robi wszystko, by uwiarygodnić postać chamskiego brata, który nagle okazuje się tym, kto ocala żydowskie macewy, uczy się hebrajskiego (ciekawość?, szacunek dla zmarłych?). Pasikowski spróbował rzeczy karkołomnej: wydobyć tragizm, posługując się formami popularnymi. Za pomocą środków, które wydają się oswojone, opowiada o sprawach wypartych.

Tadeusz Sobolewski, „Gazeta Wyborcza”

 

Władysław Pasikowski

Urodzony w 1959 roku. Reżyser i scenarzysta. Absolwent łódzkiej PWSFTviT (1988). Debiutował filmem „Kroll” (1991). Jednak dopiero o rok późniejsze „Psy” przyniosły mu miano najlepszego reżysera polskiego lat 90. Późniejsze filmy, m.in. „Psy 2. Ostatnia krew” (1994) czy „Reich” (1999) nie powtórzyły sukcesu „Psów”. Udanym powrotem okazał się serial tv „Glina” (2003-2008), który zdobył uznanie zarówno krytyki jak i publiczności.  

inne filmy

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!