repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna

kup bilet

Ostatni seans filmu odbył się 27 października 2012.

Laddaland

Soi-lát-daa-laen

reż. Sopon Sukdapisit

czas: 112’
produkcja: Tajlandia 2011
obsada: Saharat Sangkapreecha, Piyathida Woramuksik, Atipit Chutiwatkajornchai, Sutadta Udomsi
NOC HORRORÓW
nagrody: Thailand National Film Association Awards 2011 – najlepszy film, scenariusz, aktorka, aktorka w roli drugoplanowej, montaż, charakteryzacja
scenariusz: Sopana Chaowwiwatkul, Sopon Sakdaphisit
zdjęcia: Kittiwat Semarat
montaż: Thammarat Sumethsupachok
muzyka: Vanilla Sky

Znamy tę scenę doskonale: nowoprzybyła rodzina wprowadza się do pięknego domu z nadzieją, że spędzi w nim najszczęśliwsze dni swego życia. To charakterystyczny motyw niemal każdego horroru o nawiedzonym domostwie. Lecz w filmie Sukdapisita ów narracyjny punkt wyjścia prowadzi w nieoczekiwanym kierunku. To nie dom jest nawiedzony, lecz cała dzielnica ekskluzywnych domków jednorodzinnych, to nie wszechobecne duchy budzą największe przerażenie, a pozostawieni w obliczu skrajnych wyborów ludzie - i to nie straszenie widzów jest najważniejsze, choć doświadczenie zdobyte przez Sukdapisita przy pracy nad Shutter-Widmo i Alone procentuje. Najbardziej istotna w filmie jest namacalna, znana każdemu Tajowi ponura rzeczywistość, z ratami pożyczki, którą trzeba spłacić, z firmami-krzakami, bezrobociem, domową przemocą, na którą nikt nie reaguje i ze zmarłymi, którzy swą przerażającą obecnością nie pozwalają zapomnieć o niegodziwości świata żywych. Laddaland to horror, który tak naprawdę straszy grozą realnego świata, problemami codzienności i brakiem zrozumienia między ludźmi.

Krzysztof Gonerski

Sopon Sukdapisit

Nadzieja tajlandzkiego horroru, współtwórca (jako autor scenariuszy) słynnych filmów grozy: Shutter-Widmo, Alone oraz Phobia i Phobia 2. Od 2008 r. zdobywający serca widzów i przychylność krytyki reżyser horrorów: Coming Soon  - inteligentnej gry konwencjami gatunku grozy oraz Laddaland, najnowszego obrazu, ubiegłorocznego triumfatora tajlandzkiego box office’u i nagród przemysłu filmowego.

Filmografia

2008 Coming Soon / Program na winyan akat / Coming Soon

2011 Laddaland / Soi-lát-daa-laen / Ladda Land

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!