repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna

kup bilet

Ostatni seans filmu odbył się 28 października 2012.

Kobieta w szambie

Woman in the Septic Tank / Ang babae sa septic tank

reż. Marlon Rivera

czas: 87’
produkcja: Filipiny 2011
obsada: Eugene Domingo, JM de Guzman, Kean Cipriano, Cai Cortez
język: filipiński / tagalog
nagrody: Cinemalaya Independent Film Festival 2011 – najlepszy film, reżyser, scenariusz, aktorka, nagroda publiczności; Asian Film Awards 2012 – Nagroda Publiczności; Gawad TANGLAW for Films 2012 - najlepszy film, reżyser, scenariusz i aktorka
scenariusz: Chris Martinez
zdjęcia: Larry Manda
montaż: Ike Veneracion
muzyka: Vincent de Jesus

Kino z Filipin, obecne dziś i doceniane na festiwalach, wywołuje jednoznaczne skojarzenia: niski budżet, naturalizm i kamera z ręki, manilskie slamsy, bieda i przemoc, prostytucja i pedofilia. W kręgu tych tematów i formalnych rozwiązań poruszają się filipińscy twórcy. Wszystko ma jednak swój kres, za chwilę nastąpi „zmęczenie materiału” i zainteresowanie Zachodu minie. By go nie stracić, reżyserzy i producenci gorączkowo szukają recepty na zmianę. Marlon Rivera i Chris Martinez ją znaleźli. W mocno ironicznym stylu opowiadają o sobie samych, reżyserze i producencie, pragnących nakręcić „filipiński film”, który zdobędzie światowe nagrody i uznanie. Marzy im się Cannes i Oscary, wszystkie elementy produkcji już na etapie przygotowań przycinają do festiwalowego wzoru. Demaskują przy tym cynizm, głupotę i śmieszność filmowego środowiska, któremu oprócz pryncypiów brakuje też zwykłej wrażliwości na - dramatyczny bądź co bądź - los własnych bohaterów. Ich film portretuje matkę siedmiorga dzieci, która sprzedaje jedno z nich pedofilowi. Kobieta w szambie faktycznie została filipińskim kandydatem do Oscara. 

Agnieszka Szeffel

 

Marlon Rivera

(ur. 1967) Filipiński reżyser, producent i projektant mody, w 1987 roku skończył Ateneo de Manila University, pracował w reklamie jako copywriter, projektant, wizażysta i stylista, pisał scenariusze koncertów, przedstawień telewizyjnych i dokumentów, uczył komunikacji wizualnej na wydziale sztuk pięknych Uniwersytetu Filipińskiego. Współzałożyciel firmy producenckiej Cinemalaya. Kobieta w szambie jest jego pełnometrażowym debiutem.

Filmografia

2011 Kobieta w szambie / Woman in the Septic Tank / Ang babae sa septic tank

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!