repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna

kup bilet

Ostatni seans filmu odbył się 27 października 2012.

Krokodyl

Crocodile / Ag-o

reż. Kim Ki-duk

czas: 102’
produkcja: Korea Południowa 1996
obsada: Jo Jae-hyeon, Ahn Jae-hong, Jeon Mu-song
język: koreański
polskie napisy
scenariusz: Kim Ki-duk
zdjęcia: Lee Dong-sam
montaż: Park Gok-ji
muzyka: Lee Mun-hee
producent: Kim Soon-young
produkcja: Jo-young Film

Debiutancki film Kima Ki-duka zawiera już w sobie niemal wszystkie elementy charakterystyczne dla jego autorskiego stylu. Krokodyl pozostaje na przemian drapieżny i łagodny, realistyczny i poetycki. Wpisana w fabułę ambiwalencja znajduje doskonałe odbicie w psychice tytułowego bohatera. Mężczyzna zwany Krokodylem wydaje się bezwzględny i cyniczny, ale w ekstremalnej sytuacji nie waha się zaryzykować życia, by uratować tonącą dziewczynę. Właśnie skomplikowana relacja, nawiązująca się później między tymi postaciami, stanowi najciekawszy element filmu Kima Ki-duka. Krokodyl stara się za wszelką cenę zaznaczyć swoją przewagę nad dziewczyną, zniewolić ją i zdominować. Czy jednak przemawiające przez niego w ten sposób okrucieństwo nie wyraża po prostu nieumiejętnie manifestowanej miłości? Podobne rozważania nad toksycznym charakterem miłosnej relacji dwojga ludzi będą powracały jak refren w niemal wszystkich filmach reżysera. Silnie zarysowane w Krokodylu tło społeczne może niektórym skojarzyć się również z  La Stradą Felliniego i uwielbianymi przez Kima Ki-duka Kochankami z Pont-Neuf Léosa Caraxa.

Piotr Czerkawski

Kim Ki-Duk

Urodził się w Bongwa w Korei Południowej w 1960 roku. Filmowy samouk (nie zdobył wykształcenia filmowego), początkowo pracujący w fabryce. Trzyletnia służba w piechocie morskiej zakończyła się wstąpieniem do zakonu. Równocześnie rozwijał swoją pasję, czyli malarstwo. W 1990 roku wyjechał do Francji, tam też sprzedawał swoje obrazy. Jego filmy cechują motywy charakterystyczne dla całej kinematografii koreańskiej, np. duża doza brutalności, ale także odwołania do buddyzmu czy estetyki zen.

Wybrana filmografia

1996 Krokodyl / Ag-o / Crocodile

2000 Wyspa / Seom / The Isle

2001 Bad Guy / Nabbeun namja

2003 Wiosna, lato, jesień, zima… i wiosna / Bom yeoreum gaeul gyeoul geurigo bom / Spring, Summer, Fall, Winter… and Spring

2004 Pusty dom / Bin-jip / 3-Iron

2011 Arirang (doc.)

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!