repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna

kup bilet

Ostatni seans filmu odbył się 23 października 2012.

Ciężar

The Weight

reż. Jeon Kyu-hwan

czas: 107’
produkcja: Korea Południowa 2012
obsada: Jo Jae-hyeon, Zia
język: koreański
polskie i angielskie napisy (Polish and English subtitles)
nagrody: MFF w Wenecji 2012 - The Queer Lion Prize
scenariusz: Jeon Kyu-hwan
zdjęcia: Kim Nam-kyun
montaż: Kim Mi-young, Park Hae-oh
muzyka: Choo Dae-kwan
producent: Choi Mi-ae
produkcja: Treefilm

Schorowany garbus Jung pracuje w kostnicy, z wielką starannością przygotowuje ciała zmarłych na ostatnie spotkanie z rodziną. Troszczy się o nich, traktuje jak przyjaciół, niczym kapłan celebruje swoją powinność. Każdy z podopiecznych Junga posiada swoją historię, którą garbus odczytuje na podstawie doczesnych znaków i odtwarza w malarskich wizjach, płynnie poruszając się między fantazją a realnością, życiem a śmiercią, groteską a powagą.

Wychowany w sierocińcu, Jung w dzieciństwie został adoptowany przez właścicielkę sklepu, która potrzebowała bezpłatnego pomocnika. Kobieta miała już syna. Młodszy „przyszywany” brat Junga nie akceptował swojej biologicznej płci. Odkąd się urodził, chciał być kobietą, odczuwał wstręt do własnej męskości. Tkwiąc w ambiwalentnej relacji z bratem, przyzwyczajony do bólu, smutku i martwoty, Jung czuje dojmujący ciężar egzystencji, przed którym ucieka w świat wyobraźni. Jak wielbłąd, idący w palącym słońcu przez pustynię, porusza się z trudem, otoczony ludzkimi pragnieniami i traumami. W ciszy przygotowuje swój największy i ostatni prezent dla brata.    

Agnieszka Szeffel

Jeon Kyu-hwan

Urodził się w Seulu w 1965 roku, nie skończył żadnej szkoły filmowej. Debiutował w 2008 roku pokazywanym na festiwalach Mozart Town, wizjonerskim portretem mieszkańców miast. Kolejny jego film Animal Town, który miał premierę w 2009 roku na MFF w San Sebastián, kontynuował miejską tematykę. Trylogię zamyka Dance Town, zaproszony do sekcji „Panorama” MFF w Berlinie, film, który ugruntował pozycję Jeon Kyu-hwana jako interesującego twórcy kina autorskiego. Miejska trylogia krążyła po świecie, była prezentowana podczas specjalnych pokazów m.in. w Genewie, Denver, w nowojorskiej MoMa. Nakręcony w Indiach romans From Seoul to Varanasi także znalazł się w „Panoramie” Berlinale. Najnowszy film reżysera Ciężar (The Weight) na ostatnim festiwalu w Wenecji otrzymał nagrodę The Queer Lion.    

Filmografia

2008 Mozart Town

2009 Animal Town

2010 Dance Town

2011 From Seoul to Varanasi / Baranasi

2012 Ciężar / The Weight

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!