repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna

kup bilet

Ostatni seans filmu odbył się 19 października 2012.

Poezja

Poetry / Shi

reż. Lee Chang-dong

czas: 139’
produkcja: Korea Południowa 2010
obsada: Yun Jeong-hie, Lee Da-wit, Kim Hira, Anh Nae-sang, Park Myeong-shin
język: koreański
polskie i angielskie napisy (Polish and English subtitles)
nagrody: MFF w Cannes - najlepszy scenariusz, specjalne wyróżnienie Jury Ekumenicznego, Asia Pacific Screen Award 2010 - najlepszy reżyser i aktorka, Asian Film Award 2011 - najlepszy reżyser i scenariusz, Cinemanila International Film Festival 2011 - najlepsza aktorka
scenariusz: Lee Chang-dong
zdjęcia: Kim Hyun Seok
montaż: Kim Hyun
producent: Lee Jun-dong
produkcja: Pine House Film, UniKorea Pictures

Skromnym życiem Miji, starszej kobiety wychowującej nastoletniego wnuka Wooka, wstrząsa splot dramatycznych wydarzeń. Dowiaduje się o samobójczej śmierci dziewczyny, która była regularnie gwałcona przez grupę chłopców, również przez Wooka. Mija odkrywa u siebie pierwsze objawy choroby Alzheimera. Jednocześnie zaczyna chodzić na kurs poezji, słowa nabierają dla niej głębszego sensu. Poszukując twórczej weny, otwiera się na każdą emocję, na wszystko, co przychodzi z zewnątrz.

Lee Chang-dong tworzy w Poezji wyrafinowaną konstrukcję fabularną. Trudne do zniesienia fakty łagodzi malowniczymi scenami poszukiwania natchnienia, kiedy zło rozpuszcza się niczym farbka w wodzie - w pięknym widoku, w zachwycającym świetle, w ciepłym deszczu. Ćwiczenia z poezji są też pracą pamięci. W akcję filmu reżyser wplata monologi uczniów poetyckiego kursu, opowiadających o swoim życiu, tęskniących za jego uwzniośleniem przez sztukę.

Ojcowie gwałcicieli uzgadniają, że zbiorą pieniądze, żeby zapłacić matce ofiary za milczenie. W swoje plany wtajemniczają Miję, która ma pokryć część zadośćuczynienia. Poruszonej otaczającą niesprawiedliwością, poetce intensywna czerwień kwiatów skojarzy się z kolorem krwi.

Agnieszka Szeffel

Lee Chang-dong

Jeden z najciekawszych reprezentantów autorskiego kina Korei Południowej urodził się w 1954 roku w Daegu. Podczas studiów literaturoznawczych na Państwowym Uniwersytecie Kyungpook pisał sztuki teatralne i krótkie formy literackie, w 1983 roku wydał pierwszą powieść zatytułowaną Chonri. Na początku lat 90. przeniósł swoje zainteresowania na kino: po napisaniu scenariusza do dwóch filmów Parka Kwang-su sam zadebiutował jako reżyser, szybko zdobywając międzynarodowe uznanie – Green Fish nagrodzono m.in. specjalnym wyróżnieniem na 26. MFF w Rotterdamie i nagrodą Dragons and Tigers na 16. MFF w Vancouver. W 2002 roku zrezygnował na dwa lata z pracy w przemyśle filmowym, podejmując posadę ministra kultury. Powrócił do reżyserii w 2007 roku, realizując nagrodzone w Cannes Sekretne światło.

Filmografia

1997 Green Fish / Chorok mulkogi

1999 Miętowy cukierek / Peppermint Candy / Bakha satang

2002 Oaza / Oasis

2007 Sekretne światło / Secret Sunshine / Milyang

2010 Poezja / Poetry / Shi

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!