repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna

kup bilet

Ostatni seans filmu odbył się 25 października 2012.

W innym kraju

In Another Country / Da-reun na-ra-e-suh

reż. Hong Sang-soo

czas: 89’
produkcja: Korea Południowa 2012
obsada: Isabelle Huppert, Kwon Hye-hyo, Jeong Yu-mi, Yoo Joon-sang, Yoon Yeo-jeong, Moon Hae-hyo
język: koreański
polskie i angielskie napisy (Polish and English subtitles)
scenariusz: Hong Sang-soo
zdjęcia: Jee Yune-jeong, Park Hong-yeol
montaż: Hahm Sung Won
muzyka: Jeong Yong-jin
producent: Kim Kyoung Hee
produkcja: Jeonwonsa Film

Zachodnim widzom najnowszy film Honga Sang-soo wyda się wyjątkowo przystępny i zabawny, opowiada bowiem o zetknięciu kultur. Bohaterką scenariusza, który pisze młoda studentka szkoły filmowej, jest turystka na wakacjach w nadmorskim kurorcie po sezonie, czarująca Francuzka Anne. Trzy historie zostały w scenariuszu połączone miejscem akcji, aktorami, a niekiedy i postaciami oraz zarysem fabuły. Anne występuje w roli: szukającej inspiracji reżyserki; żony, spotykającej się w tajemnicy z koreańskim kochankiem; zdradzonej dla Koreanki rozwódki, która - popijając soju - dyskutuje o życiu z buddyjskim mnichem.

Nazywany dandysem koreańskiej kinematografii, Hong Sang-soo stara się każdym kolejnym filmem podtrzymać flirt ze swoimi widzami, tylko pozornie pozbawiony zobowiązań. Uwodząca precyzją struktura dramaturgiczna jest tu ukryta pod warstwą lekkości, spontaniczności, przypadkowości. Powtórzenia i odstępstwo od nich znaczą o tyle, o ile zdołamy dostrzec związki, zachodzące między nimi ponad jednostkową fabułą. Charakter wakacyjnych spotkań – jak u Francuza Erica Rohmera – ośmiela bohaterów do refleksji i zmian, jednocześnie podtrzymując wrażenie ich nieistotności.

Agnieszka Szeffel

Hong Sang-soo

Jeden z najoryginalniejszych reżyserów południowokoreańskich urodził się w 1960 roku w Seulu. Studiował na Uniwersytecie w Seulu, Los Angeles, Chicago i Paryżu. Debiutował w 1996 roku filmem The Day a Pig Fell Into The Well, nagrodzonym na festiwalu w Rotterdamie. Hahaha w 2010 zwyciężył w konkursie "Un Certain Regard" na festiwalu w Cannes. W 2005 roku film A Tale of Cinema wszedł do dziesiątki roku magazynu "Cahiers du Cinéma". W 2006 słynny klub "Director's Cut" w składzie: Park Chan-wook, Bong Joon-ho, Kim Jee-woon i Ryoo Seung-wan przyznał mu tytuł reżysera roku. Hong nakręcił kilkanaście filmów według własnego scenariusza, stworzył rozpoznawalny styl. Akcja jego filmów rozgrywa się w miejskich mikrokosmosach, pokazuje codzienność kilku wchodzących ze sobą w relacje postaci.

Wybrana filmografia

2004 Woman is the Future of Man / Yeojaneun namjaui miraeda

2005 A Tale of Cinema / Geuk jang jeon

2010 Hahaha

2010 Oki / Oki's Movie / Ok-hui-ui yeonghwa

2011 The Day He Arrives / Book chon bang hyang

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!