Oleksandr Glyadyelov to ukraiński mistrz dokumentalnej fotografii czarno-białej. Od początku lat 80. do dziś tworzy unikalną kronikę naszych czasów. Fotografując wojny w Naddniestrzu, Czeczenii, Azerbejdżanie i dokumentując wojnę rosyjsko-ukraińską od 2014 roku, Oleksandr był przekonany, że atak Rosji na Ukrainę na pełną skalę jest nieunikniony.
Narratorami filmu są fotografie Glyadyelova i przedstawieni na nich ludzie. Glyadyelov to film obserwacji, film voyeuryzmu. Podróżując z fotografem od Kijowa i Bukaresztu po Charków, Odessę i Iłowajsk, od lat 90. do 2022 roku, od bezdomnych dzieci ulicy po przerażające wojny rozpętane przez Rosję, widz staje się rozmówcą z bohaterami filmu. Razem z Oleksandrem Glyadyelovem przemierzają drogę od nieuchronności bieżących wydarzeń do wiary w triumf dobra.
Олександр Глядєлов — український майстер документальної чорно-білої фотографії. З початку 80-х і до сьогодні він створює неповторний літопис нашого часу. Знімаючи війни в Придністров’ї, Чечні, Азербайджані, документуючи з 2014 року російсько-українську війну, Олександр був упевнений — повномасштабний напад росії на Україну невідворотній.
Оповідачами стрічки є фотографії Глядєлова та люди, що зображені на них.
«Глядєлов» — фільм-спостереження, фільм-підглядання. Мандруючи разом з фотографом від Києва і Бучі до Харкова, Одеси та Іловайська, від 1990-х до 2022, від безпритульних вуличних дітей до страшних воєн, розв’язаних росією, глядач стає співрозмовником героїв фільму. І разом із Олександром Глядєловим проходить шлях від невідворотності подій сьогодення до впевненості у перемозі добра.
jest dokumentalistką. Jej portfolio obejmuje film fabularny Szept kroków o artystach Adzie Rybaczuk i Wołodymyrze Melniczence, a także filmy krótkometrażowe Praca przedstawiający życie osób wykonujących usługi seksualne i Lifer portretujący los więźnia skazanego na dożywocie. Oba filmy zostały docenione na ukraińskich i międzynarodowych festiwalach filmowych