Na tle zmieniających się pór roku i sezonowych prac polowych rozgrywają się losy rodziny Borynów i pięknej, tajemniczej Jagny. To właśnie kobiety, w szczególności tragiczna postać Jagny, znajdą się w sercu fabuły. Unikalny mikroświat wiejskiej wspólnoty stanie się pretekstem do opowiedzenia uniwersalnej i niesamowicie aktualnej historii. Historii o tragicznej miłości i życiu w małej społeczności, gdzie reguły i brutalne zasady gry wyznaczają każdemu określone miejsce w grupie, a wyjście poza ciasne ramy grozi upokorzeniem i odrzuceniem.
historyk mediewista, popularyzator dziedzictwa kulturowego, autor pierwszych opracowań na temat upioryzmu („Upiór. Historia naturalna” i „With Stake and Spade. Vampiric Diversity in Poland”), kurator programu muzyki dawnej Festiwalu Nowe Epifanie, a także współtwórca audycji „Kryzys wieku średniego” w Programie 2 Polskiego Radia poświęconej literaturze, filozofii i architekturze w epoce średniowiecza.
profesor uczelni na Uniwersytecie Warszawskim, doktor habilitowany nauk humanistycznych na Wydziale Historycznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, doktor socjologii i antropologii społecznej na Central European University w Budapeszcie. W latach 2009-2014 wspomagał powstawanie i rozwój ruchów miejskich w Polsce, m.in. jako koordynator merytoryczny pierwszego Kongresu Ruchów Miejskich. Autor wielu artykułów i opracowań z obszaru socjologii miasta i antropologii, a także książek: „Kapitalizm. Historia krótkiego trwania” (Fundacja Bęc Zmiana) – ekonomiczna książka roku w konkursie Economicus i „Chamstwo” (Wydawnictwo Czarne) – finał Nagrody Literackiej „Nike” i nominacja do Nagrody im. Marcina Króla.