repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna

kup bilet

15 cze / so
plakat

Blok Świat - Sprawdzam!: Biking while Black / Uphill Climb / 9 wheels / Cruser

czas: 108’

W programie:

 • Biking while Black: CONTINUING TO RIDE THROUGH DECRIMINALIZATION, DISENFRANCHISEMENT, AND GENTRIFICATION
  reż. Yolanda Davis-Overstreet
  czas: 29'
  produkcja: USA, 2022
  język: angielski
  napisy: polskie
  gatunek: dokumentalny
  Ulice i drogi stoją w obliczu kryzysu zdrowia publicznego i – podobnie jak w przypadku wielu innych kryzysów życia publicznego – życie czarnoskórych jest nieproporcjonalnie dotknięte. Reżyserka zabiera nas w podróż mającą na celu poznanie dramatycznej rzeczywistości życia Afroamerykanów na rowerach – od nadmiernych kontroli policyjnych po ofiary śmiertelne. Film ukazuje działania społeczności na rzecz bezpieczniejszych ulic. Od entuzjastów spędzania czasu na świeżym powietrzu usłyszymy, dlaczego społeczności czarnoskórych były w przeszłości wykluczane i jak to zmienić. Dzięki miłości, nadziei i mocy oddolnego zaangażowania możemy sprawić, że ulice będą bezpieczniejsze dla wszystkich niezależnie od koloru ich skóry. Dołącz do nas w tej przejażdżce!

 • Uphill Climb
  reż. Jill Yesko
  czas: 35'
  produkcja: USA, 2023
  język: angielski
  napisy: polskie
  gatunek: dokumentalny
  22 lipca 1984 roku Amerykanka Marianne Martin wygrała debiutancki Tour de France Féminin. Stanęła na podium w zwycięskiej koszulce maillot jaune obok lidera męskiej edycji Tour de France Laurenta Fignona. Niewielu zwróciło uwagę na historyczne znaczenie jej zwycięstwa w inauguracyjnym Tour de France Féminin. „Nie myśleli, że my, kobiety, ukończymy wyścig. Właśnie z tym się mierzyłyśmy.” – wspomina Martin. „Jedną z największych obaw organizatorów było to, że ludzie nie będą zainteresowani kibicowaniem kobietom” – dodaje Kelly-Ann Way, członkini kanadyjskiej drużyny z 1984 roku. „Ale mieli nowy typ widowni – i były to właśnie kobiety. Tour de France Féminin był początkiem nowej generacji kobiecego kolarstwa.” Organizowany w latach 1984–1989 Tour de France Féminin zgromadził najsilniejsze kolarki z całego świata.

 • The Nine Wheels
  reż. Santiago Burin des Roziers
  czas: 22'
  produkcja: Wielka Brytania, 2022
  język: francuski
  napisy: polskie i angielskie
  gatunek: dokumentalny
  Film opowiada historię rodziny Schneebergerów, znanej również jako The 9 Wheels. Przyszłe gwiazdy kolarstwa górskiego, Emric (10 lat) i Raoul (13 lat) uczą się w domu pod okiem rodziców Toniego i Laetitii. Mieszkają w kamperze, odwiedzając parki rowerowe w całej Europie. Decyzja o wybraniu takiego stylu życia została podjęta po odkryciu choroby neurodegeneracyjnej u Matki - Laetitii. Film dokumentuje ich codzienne zmagania z niepełnosprawnością. Eksplorując braterską miłość i oddanie rodziców, śledzimy nietuzinkową codzienność rodziny żyjącej pełnią życia. Ten film jest pełen emocji, duszy, nadziei i scen jazdy o dużej mocy!

 • Cruiser
  reż. Felix Bartke, Nils Ramme
  czas: 22'
  produkcja: Niemcy, 2022
  język: niemiecki
  napisy: polskie i angielskie
  gatunek: dokumentalny
  Herkules parzy herbatę w warsztacie, Jan dostaje przy ognisku plakietkę grupy, a Sidney cieszy się z irokeza, którego goli mu ojciec. Cruiser ukazuje fragmenty subkultury w niemieckim Oberhausen, która przenosi symbole i praktyki ze sceny motocyklowej do subkultury rowerowej. Film eksploruje rytuały grupy oraz sposoby konstruowania męskości. W tym celu obserwacje dokumentalne łączą się z analogowym podejściem filmowym, gdzie symbole, kody i pozy grupy są skontekstualizowane za pomocą języka wizualnego.

inne filmy

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!