repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna

kup bilet

Ostatni seans filmu odbył się 24 maja 2024.

Piotr Dumała - zestaw filmów animowanych

reż. Piotr Dumała

czas: 77’
produkcja: Polska 1983 - 2019
język: polski

Łączny czas trwania zestawu: 77 minut

Seans odbędzie się z nośnika cyfrowego.

Po seansie odbędzie się spotkanie z reżyserem Piotrem Dumałą.

Zestaw filmów krótkometrażowych realizowanych na przestrzeni trzech dekad przez - cieszącego się sławą mistrza współczesnego kina animowanego - Piotra Dumałę. Na przemian zabawne, erudycyjne i charakteryzujące się psychologiczną złożonością dzieła polskiego twórcy były prezentowane na najważniejszych światowych imprezach filmowych, na czele z festiwalem w Cannes.  Wybór filmów, które weszły w skład niniejszego zestawu, został dokonany przez samego reżysera.

Zestaw składa się z następujących filmów:

  • Czarny kapturek, reż. Piotr Dumała, Polska 1983, 5'

Groteskowa opowieść o czarnym kapturku, który jest idąc przez las niszczy, i demoluje i zjada wszystko, na co trafi

[Źródło: Stowarzyszenie Filmowców Polskich]

  • Łagodna, reż. Piotr Dumała, Polska 1985, 11'

Oparty na opowiadaniu Fiodora Dostojewskiego film o młodej kobiecie, która zostaje zdominowana i zastraszona przez swojego męża

[Źródło: Stowarzyszenie Filmowców Polskich]

  • Wolność nogi, reż. Piotr Dumała, Polska 1988, 10'

Groteskowa opowieść z elementami poetyckimi i refleksyjnymi. Podczas snu ciało mężczyzny rozpada się, a każda część zaczyna żyć samodzielnie. Rano fragmenty wracają na swoje miejsca równo z dźwiękiem budzika. Bohater dostrzega jednak brak nogi, która postanowiła rozpocząć życie na wolności.

[Źródło: Patrycja Gniadzik, SFP]

  • Franz Kafka, reż. Piotr Dumała, Polska 1991, 16'

Inspirowana dziennikami, powieściami i listami Kafka próba pokazania życia psychicznego pisarza, świata widzianego oczami jego dzieciństwa, dojrzewania, inicjacji seksualnej, a także procesu twórczego.

[Źródło: Stowarzyszenie Filmowców Polskich]

  • Walka, miłość i praca, reż. Piotr Dumała, Polska 2009, 9'

W inspirowanym utworem  Lullaby Dream rumuńskiego kompozytora Alexandra Balanescu filmie Piotr Dumała - mistrz  chiaroscuro - kreśli pełną napięcia wizję zmienności ludzkiego losu. W falującym zbożu pojawiają się postacie ludzkie, a każda z nich wyraża inną namiętność i społeczną rolę.

[Źródło: Katarzyna Roj, Nowe Horyzonty]

  • Hipopotamy, reż. Piotr Dumała, Polska 2014, 12'29''

Nagie kobiety kąpią się z dziećmi w rzece. Z ukrycia, w cieniu nisko wiszących gałęzi przypatruje im się grupa mężczyzn, którzy w pewnym momencie decydują się przybliżyć. Zostają jednak odrzuceni, a spotkanie ma dramatyczny przebieg. Rozpoczyna się ujmująco piękny, choć brutalny taniec nagich ciał. Animacja Dumały przedstawia odwieczny konflikt płci za pomocą dialogu inspirowanego zachowaniami hipopotamów.

[Źródło: Agata Bratek, Nowe Horyzonty]

  • Ostatnia wieczerza, reż. Piotr Dumała 2019, 13'

Noc. Ciemność. W kadr wpada współczesny pociąg. W jego wnętrzu dostrzegamy scenę inspirowaną "Ostatnią Wieczerzą" Leonarda da Vinci. Obraz ożywa, a postacie zaczynają po wielokroć powtarzać gesty kojarzące się ze spektaklami współczesnego teatru tańca...

[Źródło:  Dystrybutor]

Piotr Dumała:

reżyser, scenarzysta, scenograf filmów animowanych i fabularnych. Absolwent Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki ASP w Warszawie. Profesor zwyczajny sztuki filmowej, wykładowca w Łódzkiej Szkole Filmowej, były gościnny profesor na Konstfack College of Art w Eksjo (Szwecja) i gościnny wykładowca na Harvard University w Cambridge (USA). Laureat ponad stu polskich i międzynarodowych nagród za twórczość filmową. W swoim dorobku ma takie produkcje, jak m.in. Hipopotamy, Czarny kapturek, Łagodna, Ściany, Wolność nogi, Franz Kafka, Las czy Elderly. Autor plakatów, ilustracji prasowych i książkowych oraz komiksów. Poeta, autor tekstów piosenek i opowiadań. Wynalazca techniki animacji na płytach gipsowych. Odznaczony srebrnym i złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis, nagrodą Smok Smoków na Krakowskim Festiwalu Filmowym oraz Luna de Valencia za całokształt twórczości na MFFA w Walencji.

 

inne filmy

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!