Zestaw filmów krótkometrażowych realizowanych na przestrzeni trzech dekad przez - cieszącego się sławą mistrza współczesnego kina animowanego - Piotra Dumałę. Na przemian zabawne, erudycyjne i charakteryzujące się psychologiczną złożonością dzieła polskiego twórcy były prezentowane na najważniejszych światowych imprezach filmowych, na czele z festiwalem w Cannes. Wybór filmów, które weszły w skład niniejszego zestawu, został dokonany przez samego reżysera.
Groteskowa opowieść o czarnym kapturku, który jest idąc przez las niszczy, i demoluje i zjada wszystko, na co trafi
[Źródło: Stowarzyszenie Filmowców Polskich]
Oparty na opowiadaniu Fiodora Dostojewskiego film o młodej kobiecie, która zostaje zdominowana i zastraszona przez swojego męża
[Źródło: Stowarzyszenie Filmowców Polskich]
Groteskowa opowieść z elementami poetyckimi i refleksyjnymi. Podczas snu ciało mężczyzny rozpada się, a każda część zaczyna żyć samodzielnie. Rano fragmenty wracają na swoje miejsca równo z dźwiękiem budzika. Bohater dostrzega jednak brak nogi, która postanowiła rozpocząć życie na wolności.
[Źródło: Patrycja Gniadzik, SFP]
Inspirowana dziennikami, powieściami i listami Kafka próba pokazania życia psychicznego pisarza, świata widzianego oczami jego dzieciństwa, dojrzewania, inicjacji seksualnej, a także procesu twórczego.
[Źródło: Stowarzyszenie Filmowców Polskich]
W inspirowanym utworem Lullaby Dream rumuńskiego kompozytora Alexandra Balanescu filmie Piotr Dumała - mistrz chiaroscuro - kreśli pełną napięcia wizję zmienności ludzkiego losu. W falującym zbożu pojawiają się postacie ludzkie, a każda z nich wyraża inną namiętność i społeczną rolę.
[Źródło: Katarzyna Roj, Nowe Horyzonty]
Nagie kobiety kąpią się z dziećmi w rzece. Z ukrycia, w cieniu nisko wiszących gałęzi przypatruje im się grupa mężczyzn, którzy w pewnym momencie decydują się przybliżyć. Zostają jednak odrzuceni, a spotkanie ma dramatyczny przebieg. Rozpoczyna się ujmująco piękny, choć brutalny taniec nagich ciał. Animacja Dumały przedstawia odwieczny konflikt płci za pomocą dialogu inspirowanego zachowaniami hipopotamów.
[Źródło: Agata Bratek, Nowe Horyzonty]
Noc. Ciemność. W kadr wpada współczesny pociąg. W jego wnętrzu dostrzegamy scenę inspirowaną "Ostatnią Wieczerzą" Leonarda da Vinci. Obraz ożywa, a postacie zaczynają po wielokroć powtarzać gesty kojarzące się ze spektaklami współczesnego teatru tańca...
[Źródło: Dystrybutor]
reżyser, scenarzysta, scenograf filmów animowanych i fabularnych. Absolwent Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki ASP w Warszawie. Profesor zwyczajny sztuki filmowej, wykładowca w Łódzkiej Szkole Filmowej, były gościnny profesor na Konstfack College of Art w Eksjo (Szwecja) i gościnny wykładowca na Harvard University w Cambridge (USA). Laureat ponad stu polskich i międzynarodowych nagród za twórczość filmową. W swoim dorobku ma takie produkcje, jak m.in. Hipopotamy, Czarny kapturek, Łagodna, Ściany, Wolność nogi, Franz Kafka, Las czy Elderly. Autor plakatów, ilustracji prasowych i książkowych oraz komiksów. Poeta, autor tekstów piosenek i opowiadań. Wynalazca techniki animacji na płytach gipsowych. Odznaczony srebrnym i złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis, nagrodą Smok Smoków na Krakowskim Festiwalu Filmowym oraz Luna de Valencia za całokształt twórczości na MFFA w Walencji.