repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna

kup bilet

1 kwi / pn
plakat

Nieśmiertelni. Skarby Museo Egizio

The Immortals - the Wonders of Museo Egizio

reż. Michele Mally

czas: 86’
produkcja: Włochy 2023
obsada: Jeremy Irons, Christian Greco, Cedric Gobeil

Kha, architekt i budowniczy grobowców dla faraonów, musi udać się w podróż do Zaświatów i zmierzyć z tysiącem niebezpieczeństw. Stawką jest wieczne życie, zagrożeniem – kosmiczna nicość.

Opowieść snuje Jeremy Irons, wcielając się w narratora, którego styl budzi skojarzenia ze starożytnym gawędziarzem. Jego słowa wprowadzają nas w tajemniczy świat egipskiej mitologii, religii i rytuałów pogrzebowych, splatając niezwykłą opowieść z dziejami najstarszego muzeum na świecie poświęconemu w całości kulturze starożytnego Egiptu – Museo Egizio w Turynie. Faktycznie, Grobowiec Kha znajduje się w Turynie i zawiera najbardziej kompletny, bezcenny inwentarz grobowy, obok tysięcy innych eksponatów o wyjątkowej wartości.

Wzdłuż Nilu, pośród wspaniałych zabytków Gizy, Luksoru, Karnaku, Doliny Królów i wioski robotników w Deir el-Medina – opowieść podąża śladami włoskich odkrywców i archeologów do miejsc, w których odnaleziono najważniejsze elementy składające się na kolekcję w Turynie. Ich szlaki prowadzą również do sal wystawowych Muzeum Egipskiego w Kairze, Muzeum Egipskiego w Berlinie, Muzeum Brytyjskiego w Londynie i Luwru w Paryżu.

Od posągu Ramzesa II w Turynie, przez skarb Tutanchamona, popiersie Nefretiti, Siedzącego skrybę w Luwrze, po Kamień z Rosetty w Londynie – ten film to również niepowtarzalna okazja, by podziwiać z bliska najpiękniejsze skarby, jakie starożytny Egipt nam pozostawił.

inne filmy

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!