repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna

kup bilet

18 lis / so
plakat

Coraz wyżej

Walk up / Tap

reż. Hong Sang-soo

czas: 97’
produkcja: Korea Południowa 2022
obsada: Kwon Hae-hyo, Lee Hye-yeong, Song Seon-mi
język: koreański

Film gramy równocześnie z polskimi i angielskimi napisami. 

gatunek: dramat obyczajowy

Hong Sang-soo tworzy filmy, które w żaden sposób nie wpisują się w stereotyp kina koreańskiego. Brak tu efektownych scen walki, brutalnej przemocy, drapieżnego humoru z elementami groteski. Zamiast tego mamy leniwe tempo, niekończące się pogawędki przy stole i skomplikowane relacje, których ambiwalentny charakter okrywamy raczej na podstawie tego, co nie zostało, niż co zostało wypowiedziane. 

Komediodramat Walk up, nakręcony w czerni i bieli, obejmuje trzy historie, rozgrywające się w jednym, trzypiętrowym budynku. Filmowiec Byung-soo w towarzystwie córki składa wizytę swojej starej znajomej, a pani Kim pokazuje gościom dom, który sama zaprojektowała. Po długich, zakrapianych winem rozmowach Byung-soo opuszcza obie kobiety z powodu spraw zawodowych. Gdy po dłuższym czasie wraca, okazuje się, wylądował w zupełnie innym czasie. Na drugim piętrze rozpoczyna się kolejna opowieść, a widz zastanawia się, jaki właściwie status ma rzeczywistość przedstawiona na ekranie. Co jest tu marzeniem, co wspomnieniem, co alternatywnym życiem, które przymierza bohater?

Hong Sang-soo jak zwykle z pełną premedytacją nie spełnia oczekiwań widza, dotyczących filmowego dziania się – interesują go raczej pauzy między linijkami dialogu, niż wypowiedziane słowa, raczej trywialne drobiazgi, niż efektowne zwroty akcji. Ale to nie znaczy, że Walk up to film pozbawiony dramatyzmu. Przeciwnie – ujście znajdują tu osobiste i twórcze frustracje oraz niepokoje, skoncentrowane w postaci pani Kim, niespełnionej, samotnej, ogarniętej obsesją kontroli. Hong Sang-soo, artysta do szpiku kości, jak zwykle zainteresowany jest po prostu opowiadaniem historii na własnych zasadach.

EN:

A middle-aged film director visits an old acquaintance from his past, a well-known interior designer and owner of a four-story building. He comes with his daughter, whom he hasn't seen in years. The girl dreams of studying interior design, and the visit is an opportunity for her to talk to an experienced artist in the field. The designer leads them from floor to floor to showcase the renovation work she has done. Climbing from the basement to the attic, the guests get to know the building, its residents, and their history. In some rooms, they spend a moment, while in others, they stay longer. "Walk Up" is a film from 2022 in which Hong Sang-soo once again focuses on the intricacies of life. By depicting changes at various stages of life through the ascent of the building's floors, the Korean director outlines what is most elusive in the emotional world of his characters. Using simple narrative tools, Hong Sang-soo creates a poetic work that leaves a taste of nostalgia and melancholy behind.

Hong Sang-soo

Jeden z najoryginalniejszych reżyserów południowokoreańskich urodził się w 1960 roku w Seulu. Studiował na Uniwersytecie w Seulu, Los Angeles, Chicago i Paryżu. Debiutował w 1996 roku filmem The Day a Pig Fell Into The Well, nagrodzonym na festiwalu w Rotterdamie. Hahaha w 2010 zwyciężył w konkursie "Un Certain Regard" na festiwalu w Cannes. W 2005 roku film A Tale of Cinema wszedł do dziesiątki roku magazynu "Cahiers du Cinéma". W 2006 słynny klub "Director's Cut" w składzie: Park Chan-wook, Bong Joon-ho, Kim Jee-woon i Ryoo Seung-wan przyznał mu tytuł reżysera roku. Hong nakręcił kilkanaście filmów według własnego scenariusza, stworzył rozpoznawalny styl. Akcja jego filmów rozgrywa się w miejskich mikrokosmosach, pokazuje codzienność kilku wchodzących ze sobą w relacje postaci.

Wybrana filmografia

2004 Woman is the Future of Man / Yeojaneun namjaui miraeda

2005 A Tale of Cinema / Geuk jang jeon

2010 Hahaha

2010 Oki / Oki's Movie / Ok-hui-ui yeonghwa

2011 The Day He Arrives / Book chon bang hyang

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!