repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna

kup bilet

Ostatni seans filmu odbył się 23 listopada 2023.

plakat

Dokąd chciałabyś pojechać?

Where Would You Like to Go / Eodiro gago sipeusingayo

reż. Kim Hee-jung

czas: 104’
produkcja: Korea Południowa 2023
obsada: Park Ha-sun, Jun Suk-ho, Kim Nam-Hee
język: koreański

Film gramy równocześnie z polskimi i angielskimi napisami. 

gatunek: obyczajowy

W filmie Where Woud You Like Go? młody Koreańczyk, mieszkający w Warszawie, przywołuje nazwisko Krzysztofa Kieślowskiego i to na pewno coś więcej, niż prosty zbieg okoliczności. Ludzkie losy, które łączą się w nieoczywisty sposób; zstępowanie w głąb siebie, aby przeżyć żałobę; tajemnice, które pozostają niedopowiedziane – te tematy, tak jak obecne w filmie metafizyczne zamyślenie, zdają się łączyć azjatyckiego i europejskiego reżysera na podobnych zasadach, na jakich spotykają się bohaterowie ich dzieł.  

Myeong-ji właśnie straciła męża, nauczyciela, który utonął, usiłując bezskutecznie uratować życie jednego ze swoich uczniów. Kobieta decyduje się na podróż do Polski, gdzie spotyka się ze starym przyjacielem. Historia wdowy przeplata się z opowieścią o siostrze chłopca, który utonął – po śmierci brata dziewczynka ulega paraliżowi i jest zmuszona pozostać w szpitalu, gdzie marzy o skontaktowaniu się z Myeong-ji. Obie bohaterki straciły najbliższą na świecie osobę, ale każda z nich spotyka na swojej drodze kogoś, kto pomaga jej skonfrontować się z żałobą. Owdowiałej kobiecie pomoże w tym również miasto – między bliznami Warszawy a jej świeżymi ranami zdaje się istnieć szczególna analogia.

Film Kim Hee-jung, pełna łagodnego smutku i nadziei zarazem opowieść o uzdrawianiu samego siebie, niesie ze sobą tylko egzystencjalne refleksje, ale także nieoczywistą czułość: bohaterka szuka tu życiowych rad u Siri, a nieżyjący chłopiec wraca do siostry z przesłaniem, aby nie zapominała o regularnych posiłkach, nawet gdy jest sama. Zresztą, w siatkach współzależności, które plotą kinowi metafizycy, nikt tak naprawdę nie jest sam.

EN:

The main characters include: Myeongji (Dokyeong’s widow); Jieun (sister of Jiyong whodrown); and Haesu (Jiyong’s friend). After her husband’s death, Myeongji, in need of a respite, travels to Warsaw, Poland toher cousin’s house there, which is empty. Jieun, already in a weakened state, is in the hospital, now paralyzed due to trauma over her brother’s death. Haesu is trying to comfort Jieun; he has brought her stationery so that Jieun can send a letter to Myeongji. Meanwhile, Myeongji is at her cousin’s house in Warsaw, using Siri to search for whathappens to humans after death. 

Kim Hee-jung

Urodziła się w 1970 roku w Seulu. Studiowała w Seoul Institue of the Arts, a następnie ukończyła Szkołę Filmową w Łodzi w 2001 roku. Jej krótkie metraże trafiały na międzynarodowe festiwale w Clermont-Ferrand, Edynburgu, Monachium, Chicago. Portrait of the Father był pokazywany na Warszawskim Festiwalu Filmowym (1999). Dzięki zrealizowanym filmom krótkometrażowym zakwalifikowała się do programu Residence du Festival de Cannes 2005, gdzie rok później skończyła scenariusz swojego pierwszego filmu fabularnego The Wonder Years (WFF 2007). Film otrzymał Best Newcomer Director Award podczas Seoul Independent Film Festival. Grape Candy na etapie projektu także był zaproszony do Residence du Festival de Cannes, premierowo pokazany podczas Cinema Digital Film Festival w Seulu.

Filmografia

1999 Portrait of the Father (kr.m.)

2000 The Appointment (kr.m.)

2001 Once...Someday (kr.m.)

2007 The Wonder Years / Yol-Sae-Sal Soo-Ah

2012 Winogronowy cukierek / Grape Candy / Cheong-po-do Sa-tang
Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!