repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna

kup bilet

Ostatni seans filmu odbył się 14 listopada 2023.

plakat

Cięcie!

Coupez!

reż. Michel Hazanavicius

czas: 110’
produkcja: Francja, Japonia, Wielka Brytania 2022
obsada: Romain Duris, Bérénice Bejo, Matilda Lutz, Finnegan Oldfield
język: francuski, japoński

gatunek: horror, komedia
kategoria wiekowa: 16+

„Tanio, szybko, przyzwoicie” – to słowa oddające zawodowe credo Remiego (w tej roli gwiazdor francuskiego kina Romain Duris). Reżysera, który nad artystyczne ambicje stawia chęć szybkiego zysku, a od cierpliwego cyzelowania swoich produkcji woli natychmiastowy efekt. Gdy pewnego dnia dostaje zamówienie na nakręcenie filmu o zombie, wydaje się, że nie mogło trafić na nikogo lepszego.

Problem w tym, że od samego początku nic nie idzie według planu bohatera. Trudne relacje z niewielką ekipą, wśród której prym wiedzie żona Remiego - charakteryzatorka Nadia (Bérénice Bejo), podkręcają jedynie napięcie w trakcie produkcji niskobudżetowego horroru. Uciekający czas i związany z tym stres, rozjeżdżające się artystyczne wizje i typowe dla filmowego planu kłopoty to jednak nic przy tym, że w produkcji najwyraźniej ochotę mają zagrać… prawdziwe zombie. Pewne jest jedno – będzie zabawnie i krwawo!

W zrealizowanym w gwiazdorskiej obsadzie Cięciu! francuski reżyser Michel Hazanavicius bawi się filmowymi gatunkami, łącząc elementy horroru, komedii pomyłek i dramatu. Laureat Oscara za Artystę po raz kolejny udowadnia też duży komediowy talent, choć jego film nie stroni także od poważniejszych refleksji związanych z kondycją branży filmowej i relacjami rodzinnymi.     

Michel Hazanavicius

Reżyser francuski litewskiego pochodzenia. Zanim zrealizował swój debiutancki pełny metraż Mes amis w roku 1998, pracował przy reklamach i produkcjach telewizyjnych. Jego dwa kolejne projekty złożyły się na dyptyk OSS 117, istny pastisz kina szpiegowskiego, który okazał się we Francji hitem komercyjnym. W swoim następnym filmie, nagradzanym Artyście, w roli głównej obsadził gwiazdę owego przeboju, Jeana Dujardina.

Wybrana filmografia

1992 Derrick contre Superman (TV, short)

1999 Mes amis / My Friends

2006 OSS 117 – Kair, gniazdo szpiegów / OSS 117, Le Caire, nid d’espions / OSS 117: Cairo, Nest of Spies

2009 OSS 117 – Rio nie odpowiada / OSS 117: Rio ne répond plus / OSS 117: Lost in Rio

2011 Artysta / The Artist

inne filmy

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!