Żołnierz AK, rotmistrz Witold Pilecki z narażeniem życia celowo daje się aresztować, by zostać osadzonym w obozie koncentracyjnym Auschwitz. Tam organizuje konspiracyjny ruch oporu Armii Krajowej, a po 947 dniach w obozowej niewoli i brawurowej ucieczce pisze raporty, w których podejmuje próbę informowania świata o Holokauście oraz innych zbrodniach. Następnie bierze udział w Powstaniu Warszawskim oraz walczy w II Korpusie Polskim generała Andersa we Włoszech. Po powrocie do Polski zostaje aresztowany przez władze komunistyczne, bestialsko przesłuchiwany i pod pretekstem szpiegostwa skazany na śmierć.
Podczas ostatniego widzenia z żoną powiedział: „Ja już żyć nie mogę, mnie wykończono, Oświęcim to była igraszka”. Skazano go na karę śmierci. Prezydent Bolesław Bierut nie zgodził się na ułaskawienie. Wyrok na rotmistrzu Pileckim wykonano 25 maja 1948 roku w Warszawie.
Reżyser, scenarzysta. Urodził się w 1976 roku w Szczecinie. Absolwent Wydziału Ekonomii i Zarządzania Uniwersytetu Szczecińskiego oraz Dziennikarstwa i Nauk Politycznych na Uniwersytecie Warszawskim. Związany z kinematografią polską od trzynastu lat. Pracował jako asystent reżysera przy Ogniem i mieczem oraz Quo Vadis. Jako drugi reżyser brał udział w takich produkcjach filmowych i telewizyjnych jak: Jan Paweł II, Benek, Generał Nil, Glina II, Londyńczycy. Autor książek Sto dni Hoffmana oraz Igrzysko Kawalerowicza. Lincz, do którego napisał scenariusz, to jego debiut fabularny.
2010 Lincz