repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna

kup bilet

Ostatni seans filmu odbył się 21 września 2023.

Dom w kinie: Znachor

Znachor

reż. Jerzy Hoffman

czas: 128’
produkcja: Polska 1981
obsada: Jerzy Bińczycki, Anna Dymna, Tomasz Stockinger, Bernard Ładysz, Artur Barciś
język: polski

gatunek: melodramat, obyczajowy

Po seansie odbędzie się – organizowana przez Wrocławski Dom Literatury –debata o kiczu w sztuce, w której wezmą udział: krytyczka literacka Olga Wróbel; dziennikarz, animator kultury i syn Jerzego Bińczyckiego, odtwórcy głównej roli w filmie, Jan Bińczycki oraz dziennikarka Anna Fluder. 

Opis filmu

Profesor Rafał Wilczur to prawdziwy bohater masowej wyobraźni, który rozładowuje świąteczne napięcia między milionami Polaków zgromadzonymi przed telewizorami w Boże Narodzenie lub Wielkanoc. Ukazane w - będącym adaptacją powieści Tadeusza Dołęgi – Mostowicza - filmie Jerzego Hoffmana losy sławnego kardiochirurga, który po bójce pod wpływem alkoholu traci pamięć, rozpoczyna życie wędrownego znachora i z godnością przyjmuje kolejne niespodzianki ze strony losu, prowokują silne wzruszenia u kolejnych pokoleń widzów. Wywołując je, Hoffman i spółka wielokrotnie balansują na granicy kiczu. Czy kiedykolwiek zdarza im się ją przekroczyć?

Opis debaty

Dyskusja o fenomenie książki Tadeusza Dołęgi-Mostowicza i filmu w reżyserii Jerzego Hoffmana. O ponadpokoleniowych emocjach, literaturze (bardzo) popularnej i niezapomnianej postaci Antoniego Kosiby / Jerzego Bińczyckiego. Czy tak zwana „wartość literacka” ma znaczenie w przypadku wielkich wzruszeń? I czy jest coś, co bardziej łączy Polaków niż słowa: „To jest profesor Rafał Wilczur”?

Biogramy gości

  • Olga Wróbel – kulturoznawczyni, krytyczka literacka, absolwentka Instytutu Kultury Polskiej UW. Jako recenzentka wewnętrzna współpracuje z wydawnictwami WAB, Znak i Czarne, jej teksty ukazują się regularnie w „Dwutygodniku”, w magazynie „Książki” i na łamach „Gazety Wyborczej”
  • Jan Bińczycki – bibliotekarz, spiritus movens kolektywu recenzenckiego Tłusty Druk, dziennikarz i animator kultury
  • Anna Fluder – dziennikarka Radia RAM i Radia Wrocław, gdzie prowadzi audycje poświęcone kulturze. Współautorka książki „Wrocławianie”

Jerzy Hoffman

Urodził się w 1932 roku. W 1940 roku został wywieziony na Syberię. Do Polski wrócił po zakończeniu wojny. Studiował reżyserię na moskiewskim WGIK-u. Zyskał uznanie w 1955 roku, gdy wraz z Edwardem Skórzewskim wyreżyserował film Uwaga, Chuligani!. Jerzy Hoffman i Edward Skórzewski zrealizowali wspólnie 27 filmów dokumentalnych. Debiutem fabularnym spółki autorskiej Hoffman-Skórzewski był obraz Gangsterzy i filantropi (1962). W latach 1983–1987 Hoffman był wiceprezesem Zarządu Głównego Stowarzyszenia Filmowców Polskich, a w latach 1987–1989 – członkiem Komitetu Kinematografii. Kierownik artystyczny Zespołu Filmowego „Zodiak” (1980–1997). Od 1997 roku współwłaściciel spółki Zodiak Jerzy Hoffman Production. Z jego dokonań reżyserskich najbardziej znana jest ekranizacja Trylogii Henryka Sienkiewicza.

Wybrana filmografia

1955 Uwaga, chuligani! / Look Out, Hooligans! (co-dir., doc., short)

1963 Gangsterzy i filantropi / Gangsters and Philantropists (co-dir.)

1964 Prawo i pięść / The Law and the Fist (co-dir.)

1969 Pan Wołodyjowski / Colonel Wolodyjowski

1974 Potop / Deluge

1999 Ogniem i mieczem / With Fire and Sword

inne filmy

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!