repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna

kup bilet

Ostatni seans filmu odbył się 12 lipca 2023.

plakat

Nowojorski Ninja

New York Ninja

reż. John Liu, Kurtis Spieler

czas: 93’
produkcja: USA 1984-2021
obsada: Don Wilson, Michael Berryman, Jinnea Quigley, Leon Issac Kennedy
język: angielski

gatunek: akcja, kryminał, thriller

Uczta dla fanów kina kopanego w styluMiami Connection czy Gliniarza Samuraja.

Stara zasada kina klasy B mówi, że jeśli dziewczyna głównego bohatera wyznaje mu, że będą mieli dziecko, to najpewniej kilka minut później ona zginie, a on będzie musiał zamienić się w samotnego mściciela. I tak właśnie zaczyna się Nowojorski Ninja, film z 1984 r., który na premierę czekał prawie cztery dekady: ludzkości zaprezentowany został w 2021 r. I naprawdę, warto było czekać.

Główny bohater, Johnny Liu, jest facetem od dźwięku w nowojorskiej stacji telewizyjnej. Kiedy jego dziewczyna zostaje zamordowana w biały dzień przez członków gangu porywaczy kobiet, Liu postanawia się zemścić. Przywdziewa więc strój ninja, w którym nieco przypomina mumię i wyposażony w szurikeny wyrusza na łowy. Będzie biegał chyłkiem, zwisał z helikoptera, pojedynkował się na katany i wzorem Clarka Kenta jakimś cudem utrzymywał swoją tożsamość w tajemnicy. Nowojorski Ninja to film nie tylko boleśnie tani i siermiężny, ale też naprawdę paskudnie zagrany. Jakby tego było mało, w postprodukcji głosów bohaterom użyczyli aktorzy inni, niż zagrali w filmie oryginalnie. Wypowiadają też na nowo napisane kwestie. Losowa synchronizacja dialogów i ruchu warg postaci nie pozwala się skupić na fabule, ale - i to gigantyczny plus - bohaterowie mówią głosami legend kina kopanego, m.in. Dona "Smoka" Wilsona i Cynthii Rothrock. No i zostańcie na napisach końcowych to nie ominie was raperska uczta rodem z lat 80.

Reżyserem, scenarzystą i główną gwiazdą filmu - to połączenie rzadko działa dobrze - jest pochodzący z Tajwanu John Liu. Nowojorski Ninja możemy się cieszyć dzięki dystrybutorowi, który odkopał taśmę z niedokończonym filmem i uznał, że taka perła kina kopanego nie może się dłużej kurzyć.

[Marta Górna z „Górna Ogląda” dla Najlepszych z Najgorszych]

inne filmy

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!