repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna

kup bilet

Ostatni seans filmu odbył się 26 października 2023.

plakat

Kochanica króla Jeanne du Barry

Jeanne du Barry

reż. Maïwenn

czas: 113’
produkcja: Francja 2023
obsada: Maïwenn, Johnny Depp
język: francuski

gatunek: dramat, kostiumowy

Kochanica króla Jeanne du Barry, która otworzyła ostatni festiwal w Cannes, to jeden z najdroższych, ale i najgorętszych francuskich filmów roku. W tej kostiumowej superprodukcji, nakręconej we wnętrzach i plenerach Wersalu, w wielkim stylu na ekran powraca Johnny Depp w roli Ludwika XV. Znany z serii Piraci z Karaibów oraz takich filmów jak Marzyciel czy Czekolada, Depp tworzy jedną z najbardziej przejmujących i wyrazistych ról w swojej karierze. Partneruje mu wcielająca się w postać tytułowej kochanicy aktorka i reżyserka Maïwenn. Pełna wizualnego przepychu, pieszcząca oczy „Kochanica króla” to opowieść o sztuce uwodzenia, dworskim skandalu i pełnej przeszkód drodze na szczyt. Oraz o kobiecie, która wbrew pochodzeniu i otaczającym ją wrogom ośmiela się sięgnąć po władzę i miłość.

Oparta na faktach historia kochanki francuskiego króla przedstawia losy Jeanne Vaubernier, młodej, ambitnej kobiety z nizin społecznych, która śmiało używa swojej inteligencji i urody, by wspinać się po szczeblach dworskiej hierarchii. Droga z paryskiej ulicy na Wersal wiedzie przez liczne upokorzenia, przeszkody, groźby i intrygi. „Kochanica króla Jeanne du Barry” podąża więc za bohaterką przez dramat obyczajowy, satyrę na elity i komedię dworskich pomyłek, nie waha się też sięgać po najdotkliwsze w Wersalu narzędzie towarzyskiej zbrodni: ostrą jak gilotyna ironię.

Zachwycający kostiumami, pieczołowicie odtwarzający detale pałacowego życia film w reżyserii Maïwenn ożywia ducha epoki, do sztywnej dworskiej etykiety wnosząc, wraz z Jeanne, energię buntu i powiew wolności. Chociaż dziś nie dusimy się w gorsetach i pudrowanych perukach, niewidzialny sznur oczekiwań społecznych wciąż nas krępuje. Bezczelna, odważna Jeanne uczy nas, jak łamać zasady, pozostając wierną sobie.

Maïwenn

Urodziła się w 1976 roku w Les Lilas we Francji. Matka obróciła dzieciństwo Maïwenn w pogoń za sławą. Artystka opowiedziała o swoich wczesnych doświadczeniach we własnym show Le Pois Chiche i krótkometrażowym filmie I Am an Actress (2004) nakręconym na podstawie programu. Maïwenn Le Besco występowała w filmach jako dziecięca i nastoletnia aktorka, porzuciła karierę w 1991 roku, kiedy związała się z Lukiem Bessonem. W czasie trwania ich związku zagrała epizodyczną rolę w kręconym przez partnera Leonie zawodowcu (1994) i zrealizowała doń making-of. To doświadczenie zainspirowało ją do nakręcenia własnego filmu – w 2006 roku zadebiutowała produkcją Forgive Me. Powróciła w niej do wątków poruszanych w I Am an Actress. Jej ostatni film – Polisse (2011) – został uhonorowany Nagrodą Jury na festiwalu w Cannes.

Filmografia

2004 I am an actrice / I Am an Actress (short)

2006 Pardonnez-moi / Forgive Me

2009 Le bal des actrices / All About Actresses

2011 Poliss / Polisse

inne filmy

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!