repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna

kup bilet

Ostatni seans filmu odbył się 3 kwietnia 2023.

plakat

Koyaanisqatsi: Life Out of Balance

reż. Godfrey Reggio

czas: 87’
produkcja: USA 1982
język: hopi, angielski

gatunek: dokumentalny, muzyczny

Pokaz odbędzie się z kopii DCP.

Przed seansem krótkie wprowadzenie poprowadzi Kuba Żary.

Koyaanisqatsi to zrealizowany z rozmachem, oszałamiający spektakl wizualno-dźwiękowy Godfreya Reggio (reżyseria) i Philipa Glassa (muzyka), będący próbą sportretowania świata zdominowanego przez człowieka. Kręcony przez sześć lat dokument przynosi fascynującą, a zarazem przerażającą wizję cywilizacji końca XX wieku: urzekające obrazy przyrody przeplatane są tu z apokaliptyczną scenerią fabryk, elektrowni, wysypisk śmieci, krajobrazu zdegradowanego przez ludzką działalność. Film nie ma klasycznej fabuły ani dialogów. Zdjęcia powstałe w 14 stanach USA, w tym w niemal  wszystkich parkach narodowych Ameryki Północnej, zostały mistrzowsko zespolone z warstwą dźwiękową pozbawioną całkowicie komentarza słownego. Dzięki temu powstał wyjątkowy ekranowy balet oparty na znakomitych efektach wizualnych i akustycznych.

Uznany przez krytyków i publiczność za jeden z najważniejszych filmów poprzedniego stulecia, debiut reżysera Godfreya Reggio otworzył kultową dziś trylogię Quatsi: Koyaanisqatsi: Life Out of Balance (1982), Powaqqatsi: Life in Transformation (1988) i Naqoyquatsi: Life as War (2002).

Koyaanisqatsi – jedyne słowo, jakie usłyszymy w tym filmie, pochodzi z języka Indian Hopi i ma wiele znaczeń. Może oznaczać życie szalone lub życie pozbawione równowagi. Może też być ostrzeżeniem – to „życie, które trzeba zmienić”. Nieprzypadkowo na seans Koyaanisqatsi zapraszamy kilka dni po wrocławskiej premierze wystawy Antropocen, prezentowanej od 23 marca do 21 maja w Muzeum Architektury we Wrocławiu.

Tytułowy Antropocen to era człowieka i zmian antropogenicznego pochodzenia, które skutkują katastrofalnym ociepleniem klimatu. Jedną z takich zmian jest architektura – trwała, użyteczna, piękna i… niezwykle szkodliwa. Miasta i architektura w obecnej skali zaburzają naturalne cykle przyrody, emitują zanieczyszczenia i zawłaszczają kolejne przestrzenie. Jednocześnie nie sposób wyobrazić sobie funkcjonowania człowieka poza architekturą. To dzięki niej jesteśmy w stanie zapewnić godne i bezpieczne warunki życia całym społeczeństwom oraz tworzyć miejsca codziennej egzystencji rzeszom ludzi na naszym globie.

Nazwa wystawy niesie w sobie ambiwalencję – jest jednocześnie narcystyczna (mówi o sile wpływu człowieka) i krytyczna wobec stanu współczesnego świata. Chcemy jednak, by osoby ją odwiedzające nie odchodziły z poczuciem beznadziei. Wciąż możemy zatrzymać lub ograniczyć dalszą degradację naszego wspólnego domu.

Więcej o wystawie w Muzeum Architektury

inne filmy

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!