repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna

kup bilet

Ostatni seans filmu odbył się 12 kwietnia 2023.

plakat

Młody Corey Gorey

Little Corey Gorey

reż. Bill Morroni

czas: 90’
produkcja: USA 1993
obsada: Todd Fortune, Pat Gallagher, Brenda Pope, Greg Sachs
język: angielski

gatunek: komedia, horror

Przed seansem zapraszamy na prelekcję Radka Pisuli z kanału Full Frontal Pisula.

Corey nie ma lekko. Ojca stracił w wypadku samochodowym, z którego sam wyszedł z ‪blizną przecinającą twarz. Macocha i przyrodni brat zrobili sobie z niego popychadło, biją go z byle okazji, choćby dlatego, że nie mogą znaleźć pilota od ‪telewizora. Corey jest samotny, zakompleksiony i zahukany. Ale nie współczujcie mu jeszcze. Pod tym niewinnym, nieco udręczonym chłopięcym uśmiechem kryje się podglądacz i ‪sprytny zabójca. Kiedy przyrodni brat buchnie mu bilety na koncert Ozzy'ego Osbourne'a Corey, główny bohater tego niskobudżetowego ‪horroru straci cierpliwość. Tak, jak robią to zwykle maniacy tanich slasherów: wpadnie w morderczy szał i każdy kto stanie na drodze do jego marzeń zginie ‪makabryczną śmiercią. Mielenie ofiar ręczną maszynką do mięsa, upychanie ich w domowej zamrażarce i przywiązanie macochy do sofy: to akurat najmniej kontrowersyjne pomysły Coreya. Najbardziej ryzykowne będzie ‪zakochanie się w Jackie, prawdziwym czarnym charakterze tej opowieści, fance glam rocka, ‪szybkich pieniędzy i misternych manipulacji.

Młody Corey Gorey to klejnot kina klasy B, cudownie sztuczny i plastikowy jak te cacka, które można ‪wylosować w automatach na stacjach benzynowych. Film nakręcono pod koniec lat 80., ale premierę miał dopiero w 1993 r. Nie gra tam nikt, kogo byście znali, ale kiedy raz zobaczycie Todda ‪Fortune (tytułowy Corey), wyjaśniającego dlaczego włożył brata do zamrażarki („Nie chciałem, żeby się ‪popsuł”) to zapamiętacie go na długo. A jeśli Młody Corey Gorey skojarzy się komuś z filmami Johna Watersa to nic dziwnego. Choć ‪nie robi tego wprost, też śmieje się z amerykańskiego stylu życia i również obraża wszystkich, ‪których można obrazić. Od pierwszych scen, kiedy przyssana do ekranu telewizora macocha Coreya wpada w szał ubrana w brudną podomkę, wiadomo już, że film nie ‪powinien być traktowany poważnie. Także efekty specjalne i krwawe sceny nie wzbudzają grozy a raczej uśmiech na twarzy. Jednak  twórcom Młody Corey Gorey należy się szacunek za pomysłowość. Przy ‪śmiesznym budżecie udało im się nakręcić całkiem przyzwoity slasher z przewrotnym ‪zakończeniem i kilkoma naprawdę niezłymi dialogami.

Młody Corey Gorey to pierwszy film Billa Morroniego, reżyser pracuje aktualnie nad swoim piątym dziełem. Dorobek może ‪niewielki i nieznany, ale będziemy w 2023 roku oglądać jego debiut w polskich kinach, a nie jest to coś, ‪co może o sobie powiedzieć wielu reżyserów kina klasy B.

[Marta Górna z „Górna Ogląda” dla Najlepszych z Najgorszych]

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!