repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna

kup bilet

Ostatni seans filmu odbył się 19 października 2022.

plakat

Filip Zawada - Wielkie piękno

La grande bellezza

reż. Paolo Sorrentino

czas: 142’
produkcja: Francja, Włochy 2013
obsada: Toni Servillo, Carlo Verdone, Sabrina Ferilli
język: włoski, japoński, hiszpański, chiński
nagrody: Oscary 2014 - Najlepszy Film Nieanglojęzyczny; BAFTA 2014 - Najlepszy Film Nieanglojęzyczny; Złote Globy 2014 - Najlepszy Film Nieanglojęzyczny

gatunek: dramat obyczajowy

Jep Gambardella jest dziennikarzem i bywalcem salonów, grzejącym się w blasku swojej elokwencji i sławy autora kultowej powieści, którą napisał kilka dekad wcześniej. Rzym Jep zna na pamięć. Odkrywa go najchętniej nocą w rozlicznych klubach, podczas ekstrawaganckich maskarad i luksusowych przyjęć. Wciąż jest na nich pożądanym gościem. Jego 65. urodziny zbiegną się jednak z powrotem pewnego ducha z przeszłości. Pod jego wpływem ironiczny, inteligentny mężczyzna zacznie podważać fałsze, którymi żyje stołeczna śmietanka towarzyska. Podobnej dekonstrukcji dokonuje Sorrentino w swoim filmie. Błogo uśmiechnięty Jep – w barwnej marynarce, z nieodłącznym papierosem w ustach – uosabia tajemnicę i magnetyzm Wiecznego Miasta, królestwa absurdu, kłamstwa i melancholii. Tylko tu znajdzie się jednocześnie miejsce dla miłości i niespełnienia, kliniki chirurgii plastycznej rodem z Cronenberga, żyrafy i co najważniejsze – tanecznego „wężyka” donikąd. La grande bellezza w pełni.

Po seansie odbędzie się spotkanie z prozaikiem i poetą - Filipem Zawadą. Spotkanie poprowadzi krytyk filmowy i jeden z programerów KNH - Piotr Czerkawski.

Filip Zawada

Urodził się w 1975 roku we Wrocławiu. Jest poetą, prozaikiem, muzykiem, fotografem, a także reżyserem, aktorem filmów offowych i autorem ścieżek dźwiękowych do filmów Dziewczyna z szafy Bodo Koxa oraz Knives Out Przemysława Wojcieszka. Za swoją twórczość literacką był nominowany do wielu nagród, między innymi Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius, Nagrody Literackiej Gdynia i Nagrody Literackiej Nike. W 2022 roku nakładem wydawnictwa Znak ukazała się jego najnowsza powieść pod tytułem "Weź z nią zatańcz".

Paolo Sorrentino

Urodził się w Neapolu w 1970 roku. Pierwszy film według jego scenariusza, Polvere di Napoli, miał premierę w 1998 roku. Następnie Sorrentino wyreżyserował kilka filmów krótkometrażowych, m.in. L'amore non ha confini w 1998 roku i La notte lunga w 2001 roku. Jego pełnometrażowym debiutem był O jednego więcej. Międzynarodową sławę Sorrentino zyskał w 2004 roku, dzięki swojemu stylowemu thrillerowi pt. Skutki miłości.

Wybrana filmografia

1998 L'amore non ha configi (kr.m. / short film)

2001 O jednego więcej / L'uomo in più / One Man Up

2001 La notte lunga (kr.m. / short film)

2004 Skutki miłości / Le conseguenze dell'amore / The Consequeces of Love

2005 Sabato, domenica e luendi (TV)

2006 L'Amico di famiglia / The Family Friend

2008 Il Divo

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!