repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna

kup bilet

Ostatni seans filmu odbył się 22 sierpnia 2022.

plakat

Życie Adeli: Rozdział 1 i 2

Life of Adele – Chapters 1 & 2 / La vie d’Adele: Chapitre 1&2

reż. Abdellatif Kechiche

czas: 179’
produkcja: Francja 2013
obsada: Léa Seydoux, Adèle Exarchopoulos, Salim Kechiouche
język: francuski, angielski
polski dystrybutor: Gutek Film

gatunek: dramat obyczajowy

Jury tegorocznego festiwalu w Cannes przyznało filmowi Złotą Palmę, w uzasadnieniu pisząc: „absolutnemu arcydziełu filmowemu, śmiałej i pełnej pasji opowieści o miłości”. Wyróżnione zostały także aktorki, grające w filmie Abdellatifa Kechiche'a, który w uniwersalny, nowoczesny i pełen emocji sposób pokazuje współczesną historię wielkiej miłości, rozgrywającą się na przestrzeni wielu lat. Życie Adeli: Rozdział 1 i 2 rozpoczyna się w momencie, gdy tytułowa bohaterka uczy się w liceum. Przeżywa pierwsze zauroczenie, pierwszy seks, miłosne rozczarowanie. Jedna rzecz nie ulega dla niej wątpliwości: dziewczyny kochają się z chłopakami. Jej życie zmienia się jednak na zawsze, gdy pewnego dnia spotyka Emmę, studentkę Akademii Sztuk Pięknych, młodą kobietę o niebieskich włosach.

Kechiche potrafi opowiadać o głębokich przeżyciach emocjonalnych bohaterki bez uciekania się do stereotypów. Dzięki temu jego najnowsze dzieło jest jednym z najważniejszych obrazów o kobietach, jakie powstały w kinie w ostatnich latach.

Marcin Pietrzyk, filmweb.pl

Abdellatif Kechiche

Abdellatif Kechiche urodził się w Tunisie. Zanim zajął się produkcją filmową, zagrał wiele ról teatralnych i filmowych. W 1994 roku otrzymał główną rolę w filmie Bezness (Biznes) Nouri Bouzida. W 2000 roku Kechiche debiutował jako reżyser filmem Wina Woltera. Trzy lata później zdobył trzy Cezary za film Unik.

Filmografia:

2000 Wina Woltera / La Faute a Voltaire / Blame It on Voltaire
2003 Unik / L'Esquive / Games of Love and Chance
2007 Sekret ziarna / La Graine et le mullet / The Secret of the Grain

inne filmy

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!