repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna

kup bilet

Ostatni seans filmu odbył się 3 czerwca 2022.

plakat

Robert Makłowicz i film "Palacz zwłok"

Spalovač mrtvol

reż. Juraj Herz

czas: 95’
produkcja: Czechosłowacja 1968
obsada: Rudolf Hrusínský, Vlasta Chramostová, Jana Stehnová,Milos Vognic, Zora Bozinová
język: czeski, herbrajski

W piątek, 3 czerwca, zapraszamy na specjalną odsłonę cyklu Moje Filmy z udziałem Roberta Makłowicza. Tego wieczoru na wielkim ekranie zobaczymy jedno z najoryginalniejszych dzieł czechosłowackiej nowej fali: Palacza zwłok, a po seansie porozmawiamy z naszym gościem o filmowym apetycie i pasji do kina.

Wydarzenie organizowane we współpracy z miastem Wrocław, będące częścią inicjatywy Rok Dobrych Relacji oraz zbliżającego się festiwalu kulinarnego Europa na Widelcu.

O filmie:

gatunek: dramat, horror, psychologiczny

Film Juraja Herza inspirowany powieścią Ladislava Fuksa. Praga, lata trzydzieste. Karl Kopfrkingl (Rudolf Hrušínský) lubi swój zawód i wykonuje go z wielką gorliwością. Nie byłoby w tym nic niepokojącego, gdyby nie fakt, że mężczyzna jest zatrudniony w krematorium. Niezachwiane przekonanie o własnej wyjątkowości stopniowo popycha Karla w stronę szaleństwa. Czyni też z niego modelowego funkcjonariusza systemu totalitarnego, który nie cofnie się przed niczym, byleby urządzić świat na swoją modłę. Inspirowany niemieckim ekspresjonizmem, łączący grozę z mrocznym poczuciem humoru Palacz zwłok jest z pewnością jednym z najoryginalniejszych dzieł kinematografii czechosłowackiej. Film Herza to także uniwersalna przestroga przed populizmem, która ujawnia swą upiorną aktualność w czasach fake newsów, cynicznej propagandy i radykalizacji nastrojów społecznych.

Gość:

Robert Makłowicz

Wybitny krytyk kulinarny, dziennikarz, pisarz i youtuber. Przez wiele lat był gospodarzem kultowego programu telewizyjnego Podróże kulinarne Roberta Makłowicza. Od marca 2020 roku prowadzi niemniej popularny, autorski kanał w serwisie YouTube. Za swoją działalność otrzymał wiele nagród, w tym Krzyż Zasługi nadany przez Prezydenta RP. Jest erudytą, znawcą dziejów Europy Środkowej i wielkim miłośnikiem kultury chorwackiej. Od lat silnie związany z Wrocławiem, przede wszystkim jako patron festiwalu kulinarnego Europa na widelcu. Jest jednym z ambasadorów Wrocławskiego Roku Dobrych Relacji.

Rozmowa z Robertem Makłowiczem odbędzie się po seansie. Udział w spotkaniu będzie możliwy wyłącznie pod warunkiem zakupienia biletu na film. 

 

Juraj Herz

Urodził się w 1934 roku na terenie dzisiejszej Słowacji. Czeski reżyser i scenarzysta filmowy. Kiedy miał dziesięć lat, został uwięziony na pół roku w obozie koncentracyjnym. Studiował na Wydziale Fotografii w Bratysławie i później lalkarstwo na praskiej AMU. Zadebiutował w 1965 roku filmem średniometrażowym na podstawie tekstu Bohumila Hrabala (Sběrné surovosti). Jego najbardziej znanym filmem jest Palacz zwłok na podstawie książki Ladislava Fuksa. Jego Lampy naftowe były pokazywane na festiwalu w Cannes w 1972 roku. W 1987 roku wyemigrował do Niemiec. Jest członkiem Europejskiej Akademii Filmowej.

Wybrana filmografia

1965 Sběrné surovosti

1969 Palacz zwłok / Spalovač mrtvol / The Cremator

1971 Lampy naftowe / Petrolejové lampy

1972 Morgiana

1978 Piękna i potwór / Panna a netvor / Beauty and the Beast

2010 Młyn Habermanna / Habermann

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!