repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna

kup bilet

25 maja / śr

Alicja Chybicka - Przeminęło z wiatrem

Gone with the Wind / Przeminęło z wiatrem

reż. Victor Fleming

czas: 238’
produkcja: USA 1939
obsada: Vivien Leigh, Clark Gable, Hattie McDaniel, Leslie Howard, Olivia de Havilland
język: angielski

Spotkanie z gościnią prof. Alicją Chybicką odbędzie się przed seansem.

Opis filmu:

gatunek: kostiumowy, melodramat

Jedno z największych widowisk Złotej Ery Hollywood. Historia pozornie niemożliwej miłości, która łączy pochodzącą z dobrego domu Scarlett O’Harę (Vivien Leigh) i nonszalanckiego Rhetta Butlera (Clark Gable). Burzliwy związek przypada na równie niespokojne czasy – w Stanach Zjednoczonych szaleje wojna secesyjna, każdy dzień przynosi nowe niebezpieczeństwa, a przyszłość pozostaje jedną wielką niewiadomą. Oglądane z dzisiejszej perspektywy Przeminęło z wiatrem pod pewnymi względami budzi kontrowersje. Dzieło Fleminga bywa słusznie piętnowane za powielanie negatywnych stereotypów na temat Afroamerykanów. Nawet najzagorzalsi krytycy przyznają jednak, że pod względem czysto filmowym mamy do czynienia z ponadczasowym arcydziełem melodramatu.

Gościni:

Alicja Chybicka - polska lekarka, profesor nauk medycznych, profesor zwyczajny na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu. Była prezes Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego, senator VIII i X kadencji, posłanka na Sejm VIII kadencji. Wieloletnia dyrektorka Kliniki Onkologii i Hematologii Dziecięcej we Wrocławiu. Za swoją działalność naukową oraz medyczną, a także za wielopłaszczyznowe zaangażowanie w pomoc dzieciom z chorobą nowotworową otrzymała wiele nagród i odznaczeń. Wśród nich znalazły się Złoty Krzyż Zasługi, Medal Komisji Edukacji Narodowej oraz Order Uśmiechu.

Projekcja z taśmy 35mm.

Victor Fleming

Urodził się w 1883 roku w Pasadenie, zmarł w 1949 w Cottonwood. Zaczynał karierę w kinowym show-biznesie jako kaskader, potem został kamerzystą filmów z Douglasem Fairbanksem. Pierwszy film wyreżyserował w roku 1919. Stał się jednym z najbardziej cenionych i najwszechstronniejszych hollywoodzkich rzemieślników. Kreacje w jego filmach stworzyli m.in. Emil Jannings (nagrodzona Oscarem rola w Niepotrzebnym człowieku), Gary Cooper (The Virginian), Jean Harlow (Platynowa blondynka), Spencer Tracy (Oscar za Bohaterów morza), Vivien Leigh (Oscar za Przeminęło z wiatrem). Szczyt kariery Fleminga przypadł na 1939 rok, gdy premierę miały dwa najpopularniejsze z podpisanych przez niego widowisk – Czarnoksiężnik z Krainy Oz iPrzeminęło z wiatrem. Co ciekawe, w obu przypadkach przyszło mu zastąpić za kamerą innych reżyserów zwolnionych przez producentów filmów.

Wybrana filmografia

1919 When the Clouds Roll By

1927 Niepotrzebny człowiek / The Way of All Flesh

1932 Platynowa blondynka / Platinum Blonde

1934 Wyspa skarbów / Treasure Island

1937 Bohaterowie morza / Captains Courageous

1939 Czarnoksiężnik z krainy Oz / The Wizard of Oz

1939 Przeminęło z wiatrem / Gone with the Wind

1941 Doktor Jekyll i pan Hyde / Dr. Jekyll and Mr. Hyde

1948 Joanna d’Arc / Joan of Arc

inne filmy

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!