repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna

kup bilet

Ostatni seans filmu odbył się 13 maja 2022.

plakat

Święta, święta i po świętach

Três Verões

reż. Sandra Kogut

czas: 94’
produkcja: Brazylia, Francja 2019
obsada: Regina Casé, Rogério Fróes, Gisele Fróes, Jéssica Ellen, Alli Willow
język: portugalski

gatunek: komedia, dramat

Dla pięćdziesięciokilkuletniej Mady nie ma rzeczy niemożliwych. To jedna z tych bohaterek, które potrafią wyjść obronną ręką z każdej, nawet  najtrudniejszej opresji, a wszelkie problemy, jakie stają na jej drodze, zbywa niewinnym uśmiechem, za którym kryje się sprytny plan.

Kobieta pracuje dla bogatej rodziny z Rio de Janeiro, doglądając ich luksusowej rezydencji. Dowodzi domowym personelem, załatwia niezbędne sprawunki, opiekuje się schorowanym nestorem rodu, a po godzinach marzy o rozkręceniu własnego interesu. Liczy, że w realizacji celu pomoże jej stojący na czele familii wpływowy Edgar.

Sytuacja zmienia się diametralnie z chwilą, gdy do rezydencji wchodzi policja, a mężczyzna zostaje podejrzany o udział w największej aferze korupcyjnej w historii Brazylii. W jednej chwili Madá, podobnie jak pozostały personel, pozbawiona zostaje pracy i wynagrodzenia. Coś, co dla wielu byłoby powodem do załamania, dla rezolutnej i zuchwałej bohaterki okaże się niespodziewaną szansą.

Film czołowej brazylijskiej reżyserki Sandry Kogut łączy w sobie elementy komedii, dramatu oraz społecznej satyry. To brawurowo zagrana, rozłożona na trzy kolejne lata opowieść o rażącej i postępującej dysproporcji klasowej z wielkim skandalem politycznym w tle.

Sandra Kogut

Sandra Kogut urodziła się w Rio de Janeiro w 1965 roku. Mieszkała i pracowała we Francji i w Stanach Zjednoczonych. Karierę rozpoczynała jako autorka instalacji i produkcji artystycznych. Międzynarodową sławę zdobyła w 1990 roku za sprawą projektu wideo pt. Parabolic People. W swoich pracach, pokazywanym m.in. w Museum of Modern Art i w Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku, Kogut analizowała strefę przejścia między filmem dokumentalnym a fabularnym. Mutum to jej pierwszy film fabularny.

Filmografia:

1988 Paralamas do Sucesso (dok. / doc.)

1993 En Francis (kr.m. / short)

1995 Lá e Cá (kr.m. / short)

1998 Adieu monde ou l'histoire de Pierre et Claire (dok. / doc.)

1999 Lecy e Humberto nos Campos Neutrais - Chuí - Chuy / Viagens Na Fronteira: Lecy e Humberto nos Campos Neutrais - Chuí - Chuy (kr.m. / short)

2001 Un passeport Hongrois / Um Passaporte Húngaro (dok. / doc.)

2007 Mutum

inne filmy

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!