repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna

kup bilet

Ostatni seans filmu odbył się 23 lutego 2022.

Janina Bąk - Porozmawiaj z nią

Talk to Her / Hable con ella

reż. Pedro Almodóvar

czas: 112’
produkcja: Hiszpania 2002
obsada: Javier Cámara, Darío Grandinetti, Leonor Watling, Rosario Flores, Geraldine Chaplin
język: hiszpański
nagrody: Europejskie Nagrody Filmowe 2002 – najlepszy film, najlepszy reżyser, najlepszy scenariusz; Złote Globy 2003 – najlepszy film nieanglojęzyczny
scenariusz: Pedro Almodóvar
zdjęcia: Javier Aguirresarobe
montaż: José Salcedo
muzyka: Alberto Iglesias
producent: Agustín Almodóvar
produkcja: El Deseo, Antena 3 Televisión, Good Machine, Vía Digital

gatunek: dramat, romans

Jeden z największych artystycznych triumfów Pedra Almodovara. W Porozmawiaj z nią hiszpański mistrz, wcześniej doceniany głównie za tworzenie fascynujących portretów kobiet, poświęca więcej uwagi męskim bohaterom. W nagrodzonym Oscarem za Najlepszy scenariusz oryginalny filmie reżyser splata ze sobą losy młodego pielęgniarza i czterdziestoparoletniego pisarza. Choć obaj bohaterowie pozornie nie mają ze sobą wiele wspólnego, życie każe skonfrontować im się z podobnymi bolączkami, pokusami i dylematami moralnymi. Jak przystało na kino Almodovara, Porozmawiaj z nią przykuwa uwagę nie tylko z powodu świetnie skonstruowanej opowieści, lecz także za sprawą formalnej maestii i bogactwa intertekstualnych nawiązań. Najważniejsze z nich jest wkomponowanie do fabuły fragmentów przedstawienia baletowego Café Müller autorstwa Piny Bausch, która pojawia się na ekranie we własnej osobie.

Gościnią pokazu będzie Janina Bąk.

Janina Bąk

Od siedmiu lat - komendantka komedii w JaninaDaily.com. Panga biznesu w firmie Janina Daily spółka z żadną odpowiedzialnością. Steven Spielberg statystyki na kanale YT. Jej książka Statystycznie rzecz biorąc. Czyli ile trzeba zjeść czekolady, żeby zdobyć Nobla w rok sprzedała się w liczbie 100 000 egzemplarzy. Umie liczyć, opowiadać i opowiadać o liczeniu. W jej historiach zasób słów jest tak bogaty, że mógłby samodzielnie spłacić cały dług publiczny Grecji. Lubi uczyć ludzi, że ze statystyką można i należy się zaprzyjaźnić.

Pedro Almodóvar

Jeden z najbardziej cenionych współczesnych reżyserów hiszpańskich. W młodości powiązany z la movida madrileña, kontrkulturowym ruchem artystycznym, który w latach 70. sprzeciwiał się konserwatywnym rządom generała Franco. Jego debiutancki niezależny film, Pepi, Luci, Bom i innych dziewczyn z dzielnicy, okazał się wielkim sukcesem, dzięki któremu Almodóvar mógł wraz z bratem założyć firmę producencką. W 2003 roku zdobył Oscara za scenariusz do Porozmawiaj z nią. Jego ostatni film Julieta to autorska adaptacja prozy noblistki Alice Munro.

Wybrana filmografia

1980 Pepi, Luci, Bom i inne dziewczyny z dzielnicy / Pepi, Luci, Bom y otras chicas del montón / Pepi, Luci, Bom

1986 Prawo pożądania / La ley del deseo / Law of Desire

1991 Wysokie obcasy / Tacones lejanos / High Heels

1995 Kwiat mego sekretu / La flor de mi secreto / The Flower of My Secret

1999 Wszystko o mojej matce / Todo sobre me madre / All About My Mother

2002 Porozmawiaj z nią / Hable con ella / Talk To Her

2004 Złe wychowanie / La mala educatión / Bad Education

2006 Volver

2009 Przerwane objęcia / Los abrazos rotos / Broken Embraces

2011 Skóra, w której żyję / La piel que habito / The Skin I Live In

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!