repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna

kup bilet

Ostatni seans filmu odbył się 23 stycznia 2022.

plakat

Van Gogh. Pola zbóż i zachmurzone niebiosa

Van Gogh of Wheat Fields and Clouded Skies

reż. Giovanni Piscaglia

czas: 90’
produkcja: 2018
język: włoski, francuski, angielski

Art Beats

Nowe spojrzenie na Van Gogha, dzięki spuściźnie największej prywatnej kolekcjonerki prac tego holenderskiego malarza: Helene Kröller-Müller (1869-1939), która na początku XX wieku kupiła prawie 300 jego dzieł – obrazów i rysunków.

Okazją do opowiedzenia historii tej kolekcji i wielkiej miłości do sztuki, która do niej doprowadziła, była wyjątkowa wystawa twórczości Van Gogha zatytułowana właśnie „Pola zbóż i zachmurzone niebiosa” w Bazylice Palladiana w Vicenzy, gromadząca 40 obrazów i 85 rysunków z Muzeum Kröller-Müller w Otterlo w Holandii, gdzie obecnie znajduje się dziedzictwo Helene.

To opowieść o kobiecie, która w duchowej udręce Van Gogha mogła rozpoznać własną, ukazując bezcenne artystyczne skarby na tle architektonicznego piękna Muzeum Kröllera-Müllera w rozległym parku De Hoge Weluge. Film przedstawia egzystencjalną udrękę malarza, widzianą przez fragmenty listów do brata Theo. To one wyznaczają tempo wystawy i inspirują do pokazania miejsc, w których Van Gogh mieszkał – od Paryża po Prowansję.

inne filmy

Dzień w londyńskiej The National Gallery

Pocałunek Klimta

Michał Anioł. Miłość i śmierć

Portrety ówczesnych ogrodów. Od Moneta do Matisse'a

Święty Piotr i inne papieskie bazyliki Rzymu

Osobliwy świat Hieronymusa Boscha

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!