repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna

kup bilet

Ostatni seans filmu odbył się 9 lipca 2021.

plakat

Śniegu już nigdy nie będzie

reż. Małgorzata Szumowska

czas: 113’
produkcja: Polska 2020
obsada: Alec Utgoff, Maja Ostaszewska, Agata Kulesza, Weronika Rosati, Katarzyna Figura

Pewnego mglistego poranka w mieście pojawia się ON – atrakcyjny mężczyzna z prawdziwego, egzotycznego wschodu. Żenia, bo tak brzmi jego imię, ma dar. Jego ręce leczą, a oczy zaglądają w dusze samotnych kobiet. Mężczyzna zatrudnia się jako masażysta na bogatym osiedlu pod miastem. Pracując dla ludzi odgrodzonych murem od 'gorszego' świata, poznaje ich historie i osobiste dramaty. Wkrótce niezwykłe zdolności Żeni odmienią życie każdego z nich.

„Tytułowy śnieg może się wieloznacznie kojarzyć – chociażby ze śmiertelnym żywiołem albo poczuciem bezpieczeństwa, baśniowym powrotem do krainy dzieciństwa. Choć dziś zapewne najbardziej kojarzy się ze zniszczeniem, jakie człowiek wywołał w eko klimacie ziemi, doprowadzając do zmian, przez które śnieg widuje się coraz rzadziej.  Bohaterowie naszego filmu, w większości skupieni na własnym, małym, wygodnym świecie, zbyt dużo o tym nie rozmyślają, jednak nie wiedząc czemu zmagają się z poczuciem jakiejś wewnętrznej, duchowej pustki i niezrozumiała tęsknotą za czymś nieokreślonym. Są to różne tęsknoty, za bliskością, dotykiem, seksem, zrozumieniem, wolnością. Są bogaci, syci od strony materialnej, ale głodni duchowo, choć w sposób zupełnie nieuświadomiony. Ich fantazje ogniskują się w jednym – obcym przybyszu, w którym przeglądają się jak w lustrze. On przynosi im wytchnienie. Trudno powiedzieć czy to iluzoryczne, czy prawdziwe doświadczenie, tak jak trudno czasem odróżnić nam własną projekcję od rzeczywistości. Czy magiczny las, do którego przenosi ich przybysz, jest tylko wytworem ich lęków i pragnień, czy istnieje naprawdę. Film nasz, mamy nadzieję, skrywa jakąś tajemnicę, chcieliśmy pobudzić widzów do głębszej refleksji na temat kondycji współczesnego Europejczyka. Zagrać na indywidualnych skojarzeniach, nienachalnie zadać parę pytań, bez tezy i z humorem” 

Małgorzata Szumowska i Michał Englert

Małgorzata Szumowska

Małgorzata Szumowska

Urodziła się w 1973 r. w Krakowie.Reżyserka i scenarzystka filmów fabularnych oraz dokumentalnych. Dwa lata studiowała historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim, w 1998 r. ukończyła Wydział Reżyserii PWSFTViT w Łodzi. W 2001 r. została członkiem Europejskiej Akademii Filmowej. Córka Doroty Terakowskiej i Macieja Szumowskiego, siostra reżysera filmów dokumentalnych, Wojciecha Szumowskiego.

Wybrana filmografia:

1997 Cisza (kr.m.)

2000 Szczęśliwy człowiek / Happy Man

2004 Ono / Stranger

2005 Mój tata Maciek (dok.)

2005 Solidarność, solidarność (współreż.)

2007 A czego tu się bać? / Nothing to Be Scared of (dok.)

2008 33 sceny z życia / 33 Scenes from Life

inne filmy

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!