repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna

kup bilet

Ostatni seans filmu odbył się 3 czerwca 2021.

plakat

Martin Eden

reż. Pietro Marcello

czas: 129’
produkcja: Włochy, Francja 2019
obsada: Luca Marinelli, Jessica Cressy, Denise Sardisco, Vincenzo Nemolato, Carmen Pommella, Carlo Cecchi

Z chwilą, gdy tytułowy bohater filmu, wywodzący się z klasy robotniczej Martin Eden, spotka na swej drodze Elenę, nie ma wątpliwości, że to miłość od pierwszego wejrzenia. Myśl o ślubie z pochodzącą z dobrze sytuowanej przemysłowej rodziny młodą kobietą powoli staje się jego obsesją. 

Wyglądać to może na mezalians, bo cała wiedza, jaką do tej pory w swoim życiu zdobył Martin, opiera się nie na szkolnej edukacji, a na byciu w drodze. Zamiast kończenia kolejnych klas od wczesnych lat pływał na statkach, imając się różnych dorywczych zajęć. Chcąc zatrzeć klasową różnicę i skromne pochodzenie, marzy o zdobyciu wykształcenia oraz rozpoczęciu kariery pisarskiej. Wsparcie znajduje u boku starszego lewicowego intelektualisty, który przyczyni się także do politycznego przebudzenia bohatera.

  • Martin Eden inspirowany jest bestsellerową powieścią Jacka Londona pod tym samym tytułem, której akcję włoski reżyser Pietro Marcello przenosi do uwielbianego przez filmowców Neapolu.

  • Wcielający się w główną rolę Luca Marinelli za tę kreację odebrał nagrodę dla najlepszego aktora podczas 76. MFF w Wenecji.

 

Pietro Marcello

Filmową karierę rozpoczął w 2004 roku. Rok później pracował jako wolontariusz w organizacji charytatywnej na Wybrzeżu Kości Słoniowej, co pozwoliło mu zrealizować dokument Grand Bassan. Dużym sukcesem okazał się jego film z roku 2007, Il passaggio della Linea – na festiwalu w Wenecji otrzymał nagrodę Pasinetti Doc.

Filmografia

2004 Il cantiere (dok. / doc.)

2005 Grand Bassan (dok. / doc.)

2007 Il passaggio della linea (dok. / doc.)

2009 La bocca del lupo / Mouth of the Wolf (dok. / doc.)

inne filmy

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!