repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna

kup bilet

Ostatni seans filmu odbył się 10 sierpnia 2021.

plakat

Minari

reż. Lee Isaac Chung

czas: 115’
produkcja: USA 2020
obsada: Steven Yeun, Yeri Han, Youn Yuh-jung, Alan S. Kim, Noel Cho, Will Patton
język: koreański, angielski

gatunek: dramat

Bezapelacyjny zwycięzca MFF Sundance 2019 (Nagroda Publiczności i Nagroda Główna Jury), który zbiera entuzjastyczne recenzje na całym świecie - zarówno wśród krytyków, jak i widzów. W pełni zasłużony Oscar dla fantastycznej Yuh-Jung Youn w kategorii Najlepsza Aktorka Drugoplanowa.

W pogoni za amerykańskim snem Jakob Yi (Steven Yeun) przeprowadza swoją rodzinę z Kalifornii do sielskiego Arkansas. Jego marzeniem jest stworzyć własną farmę, której plony mogłyby zaopatrywać okolicznych koreańskich sklepikarzy. Pozostali członkowie rodziny nie są zadowoleni z przenosin, zwłaszcza, gdy okazuje się, że ich nowy dom ma…kółka i jest tak wątły, że może sobie nie poradzić z nawiedzającymi okolicę tornadami.

Jakby tego było mało, do rodziny dołącza nieco szelmowska babcia z Korei. Choć nie pachnie tak jak powinna, a jej metody wychowawcze są dość dziwaczne, na przekór wszystkiemu, nawiązuje nić porozumienia z 6-letnim niesfornym Davidem, a pozostałych członków rodziny uczy, jak tworzyć nową więź z Ameryką, pielęgnując równocześnie własną tradycję.

Zaskakująca i zawadiacka, a jednocześnie pełna czułości, uniwersalna opowieść o delikatnej sztuce zapuszczania nowych korzeni, która wymaga czasu, cierpliwości i pokory, trafnie nawiązująca do wytrzymałego koreańskiego zioła minari, które wyrośnie wszędzie, gdzie się je posadzi.

Lee Isaac Chung

Urodzony w 1978 roku w Denver (Colorado). Początkowo studiował biologię na uniwersytecie w Yale, ale po obejrzeniu Chungking Express Wong Kar-Waia zdecydował się porzucić studia dla szkoły filmowej. Rozgłos zdobył dzięki swemu pełnometrażowemu debiutowi fabularnemu Munyurangabo (2007), który zrealizował w Rwandzie w języku Kinyarwanda. Film ten okazał się sensacją festiwalu w Cannes.

Filmografia

2004 Highway (kr. m. / short)

2005 Sex and Coffee (kr. m. / short)

2005 Los coyotes (kr. m. / short)

2007 Munyurangabo

2010 Szczęśliwe życie / Lucky Life

inne filmy

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!