repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna

kup bilet

Ostatni seans filmu odbył się 3 listopada 2021.

plakat

Na rauszu

Druk

reż. Thomas Vinterberg

czas: 115’
produkcja: Dania 2020
obsada: Mads Mikkelsen, Thomas Bo Larsen, Magnus Millang, Lars Ranthe, Maria Bonnevie
język: duński, szwedzki

gatunek: komedia, dramat

Laureat Oscara dla Najlepszego Filmu Międzynarodowego, to mocny filmowy koktajl, który uderza do głowy i podnosi stężenie endorfin we krwi. 

Thomas Vinterberg nazywa swój najnowszy film - przebój festiwali w Cannes, Toronto i San Sebastián - pochwałą życia, a nie picia. Tylko czy umiemy jeszcze przeżywać stany upojenia bez procentów? W postać głównego bohatera, Martina, wcielił się z godną podziwu wrażliwością, charyzmą i empatią Mads Mikkelsen - i jest to bez wątpienia jeden z najlepszych występów w jego karierze. Martin to nauczyciel historii, mąż i ojciec dwojga dzieci, a przede wszystkim mężczyzna na skraju załamania nerwowego. Jedynym lekarstwem na kryzys wieku średniego, wypalenie zawodowe i problemy w związku staje się dla niego alkohol. Bierze bowiem udział w kumpelskim eksperymencie - czterej nauczyciele sprawdzają na sobie teorię, że człowiek jakoby urodził się z niedostatkiem alkoholu w organizmie, który stale trzeba uzupełniać. I tym sposobem klasyczny psychologiczny dramat płynnie przechodzi w komedię, która zatacza się nieuchronnie w stronę tragicznego kaca. W tym koktajlu smutku, śmiechu i nostalgii za utraconą joie de vivre najmniej chodzi jednak o pijaństwo, a najbardziej o bliskość, której mężczyźni nie umieją wziąć ani dać, więc jej unikają - jakby była bezalkoholowym Kamikadze.

Małgorzata Sadowska

Weź udział w głosowaniu i pomóż Thomasowi Vinterbergowi zdobyć LUX AWARD

Podobał Ci się film Na rauszu? Jeśli tak - możesz pomóc mu zdobyć prestiżową Nagrodę Parlamentu Europejskiego - LUX Audience Award. Więcej o nagrodzie przeczytasz tutaj.

Zagłosuj na film

inne filmy

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!