repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna

kup bilet

Ostatni seans filmu odbył się 30 października 2020.

plakat

Nadzieja

Håp

reż. Maria Sødahl

czas: 130’
produkcja: Norwegia, Szwecja 2019
obsada: Andrea Braein Hovig, Stellan Skarsgard

Oparty na prawdziwej historii film z wybitnymi kreacjami aktorskimi Andrei Braein Hovig i Stellana Skarsgarda, doskonale znanego polskiej publiczności (Czarnobyl, Człowiek, który zabił Don Kichota, Dogville czy Buntownik z wyboru). Film duńskiej reżyserki Marii Sødahl jest subtelną i wzruszającą opowieścią o chorobie, życiowych priorytetach i potrzebie bliskości. Nadzieja otrzymała na tegorocznym MFF w Berlinie nagrodę Europa Cinemas Label dla najlepszego filmu europejskiego.

Co może się stać z miłością, gdy pewnego dnia pełna energii i wewnętrznej siły kobieta dowiaduje się, że ma przed sobą zaledwie trzy miesiące życia? Taka sytuacja zastaje Anję i jej partnera Tomasa - doświadczoną parę, która przez lata bardziej niż na wzajemnym uczuciu skoncentrowana była na prowadzonych równolegle karierach artystycznych oraz dorastających dzieciach. Ich relacja przetrwała głównie ze względu na rodzinę.

Informacja o chorobie sprawia, że życie bohaterów rozpada się na kawałki i ulega całkowitemu przewartościowaniu. Troska miesza się ze skrywanymi od lat pretensjami, a trudnemu do okiełznania lękowi towarzyszy frustracja. Kolejne tygodnie pokażą, czy Anja i Tomas odnajdą w sobie uczucie, które kiedyś ich połączyło, oraz czy będą w stanie przejść przez ten rodzinny dramat razem.

Maria Sødahl

Urodziła się w 1965 roku. Po studiach na Uniwersytecie w Oslo, gdzie m.in. przygotowywała materiały filmowe dla studenckiej rozgłośni Radio Nova, kontynuowała edukację na kierunku reżyserii w Duńskiej Szkole Filmowej, którą ukończyła w 1993 roku. Zadebiutowała krótkometrażowym Life Is Hard and Then You Die w 1989 roku. Zrealizowała dotychczas kilka filmów krótkometrażowych, m.in. Bulldozer (1993) i Sara (1994), za które otrzymała nagrody na norweskich i zagranicznych festiwalach. Nakręciła również serial telewizyjny oraz film dokumentalny. Limbo to jej pełnometrażowy debiut reżyserski.

Wybrana filmografia

1989 Life Is Hard and Then You Die (short)

1993 Bulldozer (short)

1994 Sara / Love & Hate – European Stories 1: Sara (short)

2000 Vrede / Wrath (short)

2001 Lottodrømmer / Lottery Dreams (doc.)

2010 Limbo

inne filmy

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!