repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna

kup bilet

Ostatni seans filmu odbył się 26 sierpnia 2020.

plakat

Turecki Tarzan

The Sword and the Claw

reż. Natuk Baytan

czas: 109’
produkcja: Turcja, Wielka Brytania 1975
obsada: Cüneyt Arkin, Bahar Erdeniz, Yildirim Gencer

Zabrali jego pieniądze, rodzinę, a nawet ręce. Ale nie odbiorą mu prawa do zemsty!

Prawy i sprawiedliwy król Salomon ginie z rąk podstępnego mordercy, a pierworodny syn monarchy zostaje ukryty w lesie, gdzie trafia pod opiekę stada lwów. Władcy lasu wychowują go i szkolą na potężnego wojownika. Kiedy nadchodzi odpowiednia chwila - dorosły bohater postanawia wykorzystać swą ponadludzką, bestialską moc i absurdalnie silne łapy, aby pomścić śmierć ojca.

W ramach sierpniowego spotkania z kinem tak potwornie złym, że aż pięknym zapraszamy na wyprawę do świata tureckich VHS-ów, w którym rządzą siła, przemoc, naoliwione mięśnie, cudna amatorszczyzna i rozbuchane męskie ego. Oto miejsce, gdzie okropnie napisane, jednowymiarowe postacie w fikuśnych strojach potrafią zabić wyrwanym własnoręcznie drzewem lub samym dramatycznym spojrzeniem, a krew i testosteron strumieniami wylewają się z ekranu. W menu czekają nas także: szybki i skrótowy montaż w stylu Patryka Vegi, dziwaczny dubbing oraz dłonio-szpony, potrafiące zniszczyć całą armię.

Turecki Tarzan to doskonały przykład mało znanego w Polsce fenomenu "tureckiej fabryki snów" (lub bardziej koszmarów). Branża filmowa lat 70. i 80. w Turcji opierała się głównie na kradzieży pomysłów, bohaterów, scenariuszy i muzyki prosto z Hollywood. Liczba produkcji powstałych w tym czasie mogłaby zawstydzić największe studia filmowe z USA - ówczesne tureckie kino i rynek video były jednymi z największych na świecie. Nie brakowało też widzów. W latach 80. w Turcji 35% gospodarstw domowych posiadało odtwarzacze VHS, czyli aż 3 razy więcej niż np. w Niemczech. Teraz, dzięki cyklowi Najlepsze z Najgorszych, będziemy mogli zobaczyć na własne oczy fenomen tureckiej potęgi filmowej.

Przed filmem zapraszamy na prelekcję Moniki Stolat, szefowej Najlepszych z Najgorszych.

Monika Stolat to pomysłodawczyni, organizatorka i kuratorka cyklu Filmy Najlepsze z Najgorszych, który wytrwale prowadzi od 2015 roku, głównie w Lublinie i Wrocławiu oraz gościnnie w innych miastach Polski, ku uciesze osłupiałych widzek i widzów.

Zajmuje się również straszeniem ludzi. Jest specjalistką od grozy, krwi, flaków, duchów, żywych trupów i seryjnych morderców. Mrozi krew w żyłach jako dyrektorka międzynarodowego festiwalu nowego kina gatunkowego, horrorów, fantastyki i szalonego kina arthousowego Splat!FilmFest. Misją tego krnąbrnego festiwalu jest prezentowanie kina mrocznego, szalonego, dzikiego i pięknego. Trzon programu stanowią premiery najlepszych światowych filmów kina gatunkowego, które nie posiadają jeszcze w Polsce dystrybucji kinowej. Festiwal odbywa się w Warszawie oraz w Lublinie na przełomie listopada i grudnia (www.splatfilmfest.com). Poza tym - Monika Stolat jest także kuratorką Kina CSK w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.

inne filmy

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!