repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna

kup bilet

Ostatni seans filmu odbył się 16 sierpnia 2020.

W poszukiwaniu Haydna

In search of Haydn

reż. Phil Grabsky

czas: 108’

Ta biografia Haydna - jednego z twórców klasycyzmu w muzyce, kompozytora, którego podziwiał zarówno Mozart, jak i Beethoven - to wizualny i muzyczny fenomen kina dokumentalnego.

Phil Grabsky rozmawia z największymi wykonawcami muzyki Haydna. Rezultaty tych rozmów rzucają nowe światło na życie i twórczość muzycznego geniusza końca epoki baroku. Haydn był bardzo płodnym kompozytorem. Stworzył ponad 100 symfonii, 64 kwartety, 16 oper, 51 sonat fortepianowych oraz oratoria Stworzenie i Pory roku. Był nauczycielem Beethovena i nadwornym kompozytorem książąt Esterházych.

Jedna z najbardziej znanych anegdotek o kompozytorze dotyczy kulisów powstania Symfonii pożegnalnej. Kiedy książę odmówił "puszczenia na urlop" swojego ulubionego muzyka, ten skomponował właśnie Symfonię pożegnalną. Podczas wykonywania utworu muzycy orkiestry, którą dyrygował Haydn, kolejno odkładali swoje instrumenty, gasili świecę oświetlającą ich nuty i w milczeniu schodzili z estrady. Aż na scenie pozostał tylko dyrygent. Książę w mig zrozumiał aluzję i wysłał kompozytora na zasłużony odpoczynek.

Widzowie W poszukiwaniu Haydna, dzięki zaprezentowanym w filmie niezwykle wnikliwym wywiadom z ekspertami, a także drobiazgowej analizie osobistych zapisków Haydna, zyskają ogromny wgląd nie tylko w twórczość, ale i życie artysty.

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!