repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna

kup bilet

Ostatni seans filmu odbył się 7 lipca 2020.

plakat

Debiutanci

Beginners

reż. Mike Mills

czas: 105’
produkcja: USA 2010
obsada: Melanie Laurent, Ewan McGregor, Christopher Plummer

Podobno współcześni trzydziestolatkowie mogą liczyć już tylko na rosnące oprocentowanie kredytu, nasilające się bóle kręgosłupa i galopujące zmiany klimatyczne. Mike Mills przypomina jednak, że świat po trzydziestce wcale nie musi być równią pochyłą. Jego Debiutanci to fenomenalnie zagrana, wysmakowana wizualnie oda do radości życia i pełen niebanalnego humoru instruktaż wychodzenia (choćby na chwilę) ze strefy komfortu.

Prowadzący do bólu poukładane życie Oliver (Ewan McGregor) stwierdza, że rzeczywistość może zaoferować mu już tylko nudę i marazm. Wszystko zmienia się, kiedy jego 75-letni ojciec (nagrodzony za tę rolę m.in. Oscarem i Złotym Globem Christopher Plummer) wyznaje, że jest gejem. Ta informacja powoduje spore trzęsienie ziemi w świecie Olivera, ale jednocześnie stwarza okazję, żeby na nowo ułożyć do tej pory zaniedbaną relację z rodzicem. Kolejna fala trzęsienia pojawia się, kiedy na drodze Oliviera staje Anna (Mélanie Laurent) - przypominając, że miłość nie pyta o wiek.

FIlm zagramy z taśmy 35 mm.

Mike Mills

Urodził się w 1966 roku w Berkley w stanie Kalifornia. W 1989 roku został absolwentem nowojorskiego college’u Cooper Union (The Cooper Union for the Advancement of Science and Art). Jest nie tylko reżyserem, ale również grafikiem, który zasłynął między innymi stworzeniem okładek do płyt Beastie Boys, Becka czy Sonic Youth. W ramach swojej kariery filmowej zajmował się tworzeniem teledysków, dokumentów i filmów krótkometrażowych. W 2005 roku zadebiutował pełnometrażową Rodzinką, która została zaprezentowana w konkursie głównym na festiwalu w Berlinie.

Wybrana filmografia

2000 Architecture of Reassurance (kr. m. / short)

2001 Paperboys (dok., kr. m. / doc., short.)

2002 Pulp Anthology (współreż., wideo / co-dir., video)

2005 Rodzinka / Thumbsucker

2010 Debiutanci / Beginners

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!