repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna

kup bilet

Ostatni seans filmu odbył się 6 lutego 2020.

TOP 10 2019 +1 : Faworyta

The Favourite

reż. Yorgos Lanthimos

czas: 119’
produkcja: Irlandia, USA, Wielka Brytania 2018
obsada: Emma Stone, Rachel Weisz, Olivia Colman, Nicholas Hoult
Wyróżnienie specjalne

Najlepszy film 2019 roku według działu programowego Kina NH. W "Faworycie" Yorgos Lanthimos rzuca wyzwanie legendarnemu "Barry'emu Lyndonowi". Podobnie jak przed laty Stanley Kubrick, grecki mistrz snuje na ekranie błyskotliwą opowieść o dworskich intrygach, tłumionym pożądaniu i deprawującej sile władzy. Jednocześnie, nawet pracując na zlecenie Hollywood, Lanthimos nie traci autorskiego pazura. "Faworyta", w tym samym stopniu, co "Kieł" i "Alpy" pozostaje bezlitosną satyrą na dysfunkcyjną rodzinę. Jedyna różnica polega na tym, że tym razem chodzi o rodzinę królewską.

Kolejny anglojęzyczny film czołowego przedstawiciela greckiej Nowej Fali. Początek XVIII wieku. Anglia jest w stanie wojny z Francuzami, ale uwagę dworu pochłaniają wyścigi kaczek i pojawienie się na rynku ananasów. Na tronie zasiada schorowana królowa Anna (Olivia Colman), a krajem zamiast niej rządzi jej bliska przyjaciółka, lady Sarah (Rachel Weisz). Z podziwu godnym oddaniem dogląda ona rozkapryszonej i porywczej królowej. Na dwór przybywa nowa służąca Abigail (Emma Stone), która swoim urokiem oczarowuje Sarah. Sarah bierze Abigail pod swoje skrzydła, a Abigail dostrzega w tym szansę na powrót do arystokratycznych korzeni. Ponieważ sprawy polityczne i prowadzenie wojny coraz bardziej pochłaniają Sarah, Abigail stopniowo zajmuje jej miejsce u boku królowej Anny. Dziewczyna nie pozwoli, aby ktokolwiek lub cokolwiek – czy byłaby to kobieta, mężczyzna, polityka czy królik – stanęło jej na drodze.

Yorgos Lanthimos

Grecki reżyser i scenarzysta. Jego film Kieł zdobył nagrodę Un Certain Regard na festiwalu w Cannes i był nominowany do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. Kolejną nominację przyniósł mu Lobster – tym razem za scenariusz napisany z wieloletnim współpracownikiem Efthymisem Filippou. W 2017 roku nagrodzono ich na festiwalu w Cannes za Zabicie świętego jelenia, w którym zagrali m.in. Nicole Kidman i Colin Farrell. Jego twórczość zalicza się do greckiej Nowej Fali.

Wybrana filmografia

2005 Kinetta

2009 Kieł / Kynodontas

2011 Alpy / Alpeis

2015 Lobster / The Lobster

2017 Zabicie świętego jelenia / The Killing of a Sacred Deer

inne filmy

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!