repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna

kup bilet

Ostatni seans filmu odbył się 22 stycznia 2020.

Agnieszka Wolny - Hamkało - "Dracula"

Moje filmy: Agnieszka Wolny - Hamkało - "Dracula"

reż. Francis Ford Coppola

czas: 128’
produkcja: USA 1992
obsada: Gary Oldman, Winona Ryder, Anthony Hopkins, Keanu Reeves

Jeden z najbardziej stylowych horrorów lat dziewięćdziesiątych. Dokonana przez Francisa Forda Coppolę („Ojciec chrzestny”, „Czas Apokalipsy”) wizjonerska interpretacja klasycznej powieści Brama Stokera. Historia hrabiego Draculi, który pod wpływem osobistej tragedii zawiera pakt z siłami zła i decyduje się użyć wszystkich swych mocy, by uwieść piękną Minę, przypominającą mu ukochaną z przeszłości. Horror Coppoli otrzymał trzy Oscary (za najlepszą charakteryzację, kostiumy i montaż dźwięku) i spotkał się z pozytywnymi reakcjami krytyki. Jeden z najczęściej chwalonych elementów filmu stanowi muzyka skomponowana przez Wojciecha Kilara.

Gość: Agnieszka Wolny – Hamkało

Pisarka, poetka, krytyczka literacka, kuratorka literacka Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania. Chcąc  docenić jej artystyczną wszechstronność i oryginalność, pisarka Natasza Goerke stwierdziła: „Gdyby Lynch i Bareja mieli dziecko, to byłaby nim Agnieszka Wolny-Hamkało”. Ostatnie dzieła Wolny – Hamkało to powieść „Lato Adeli” (Nagroda Literacka IBBY za książkę roku 2019) i dramat „Leśni. Apokryf” wystawiony przez Martę Streker w Teatrze Polskim we Wrocławiu.

 

Francis Ford Coppola

Dorastał na przedmieściach Nowego Jorku w rodzinie włosko-amerykańskiej. Jego ojciec był kompozytorem, matka aktorką. Skończył szkołę filmową i zaczął nie tylko reżyserować, ale też próbował sił w innych zawodach związanych z filmem. Po ukończeniu szkoły wojskowej i liceum, wstąpił na studia w Hosta College, gdzie tworzył scenariusze komedii muzycznych oraz reżyserował spektakle teatralne. W 1955 roku zaczął studia na wydziale filmowym Uniwersytetu Kalifornijskiego, a następnie został asystentem Rogera Cormana. Jako reżyser filmowy zadebiutował Obłędem. W 1969 roku założył firmę producencką American Zentrope. Międzynarodową sławę przyniosła Coppoli trylogia Ojciec chrzestny, opisująca dzieje mafijnej rodziny. Wspaniałym dokonaniem był także Czas Apokalipsy, uznawany za jedno z najświetniejszych i twórczych osiągnięć w dziedzinie adaptacji światowej literatury.

Wybrana filmografia

2009 Tetro

2007 Youth Without Youth

2001 Apocalypse Now, Redux

1997 The Rainmaker

1992 Dracula

1990 The Godfather III

1986 Peggy Sue Got Merried

1984 The Cotton Club

1979 Apocalypse Now

1974 Godfather II

1974 The Conversation

1972 The Godfather

1968 Finian's Rainbow

1963 The Terror

 

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!