repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna

kup bilet

Ostatni seans filmu odbył się 13 października 2019.

Koń turyński

Europejski Dzień Kina Artystycznego: Koń turyński

reż. Béla Tarr

czas: 149’
produkcja: Węgry 2011
obsada: Erika Bók, János Derzsi, Mihály Kormos, koń Ricsi

Ostatni film Béli Tarra - co ogłosił sam reżyser na festiwalu w Berlinie w 2011 roku - przynosi niesamowitą wizję kompletnego rozpadu świata, więzi i wartości. Stały motyw twórczości Węgra po raz kolejny znalazł ekranowy wyraz w hipnotyzującej swą monotonią, dwuipółgodzinnej kronice sześciu dni z życia starszego mężczyzny i jego córki. Obserwujemy codzienność wspomnianych postaci, wykonywane rutynowo przyziemne czynności. Wydarzeń i zwrotów akcji jest w dziele Tarra niewiele. Reżyser bazuje na klimacie, dopracowanej warstwie wizualnej i dźwiękowej. Złożony zaledwie z 30 ujęć czarno-biały film, okraszony wciąż powtarzanym motywem muzycznym, utrzymany jest w przytłaczającym mroku, kontrastowanym niekiedy z szarością pleneru.

Iwo Sulka

Pokaz w ramach Europejskiego Dnia Kina Artystycznego, jest jednocześnie przedsmakiem specjalnego pokazu pokazu odrestaurowanej wersji "Szatańskiego tanga" Béli Tarra.

Béla Tarr

Węgierski filmowiec urodzony w 1955 roku. Zaczął kręcić amatorskie filmy w wieku 16 lat. Jego debiut, Ognisko zapalne, to socrealistyczny obraz inspirowany filmami Johna Cassavetesa. W drugiej połowie lat 80. Tarr przeszedł od surowych zbliżeń do bardziej abstrakcyjnych obrazów. Reżyser odszedł od ponurego realizmu i przyjął bardziej metafizyczne spojrzenie. Nad swoim arcydziełem – Szatańskim tangiem – pracował ponad siedem lat. Film miał premierę w 1994 roku i zdobył uznanie na całym świecie.

Wybrana filmografia

1979 Ognisko zapalne / Családi tüzfészek / Family Nest

1982 Ludzie z prefabrykatów / Panelkapcsolat / The Prefab People

1988 Potępiony / Kárhozat / Damnation

1994 Szatańskie tango / Sátántangó / Satan’s Tango

2000 Harmonie Wercmeistera / Werckmeister harmóniák / Werckmeister Harmonies

2007 Człowiek z Londynu / A Londoni férfi / The Man from London

2011 Koń turyński / A torinói ló / The Turin Horse

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!