repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna

kup bilet

Ostatni seans filmu odbył się 5 lipca 2019.

Mektoub. Moja miłość: Pieśń pierwsza

Mektoub, My Love: Canto Uno

reż. Abdellatif Kechiche

czas: 185’
produkcja: Francja, Włochy 2018
obsada: Alexia Chardard, Hafsia Herzi, Lou Luttiau, Ophélie Bau, Salim Kechiouche

Pierwszy film Abdellatifa Kechiche'a od czasu głośnego "Życia Adeli". Francuski reżyser tunezyjskiego pochodzenia pozostaje wierny swoim obsesjom. W "Mektoubie..." ponownie mówi o olśnieniach i udrękach okresu dojrzewania.

Młodzieńcze emocje tym razem udzielają się Aminowi - nastolatkowi o arabskich korzeniach, który spędza upalne lato na Lazurowym Wybrzeżu. Jak przystało na tego twórcę, w jego najnowszym dziele szczególnie ważną rolę odgrywa czysta zmysłowość zaklęta w scenach spożywania posiłków, tańca i seksu. Celebrowanie widoku skąpo ubranych, młodych ciał rozdrażniło część krytyków i uczyniło z premiery "Mektouba..." jedno z najbardziej kontrowersyjnych wydarzeń zeszłorocznego festiwalu w Wenecji. Przychylni francuskiemu mistrzowi publicyści uznali zarzuty o epatowanie nagością za powierzchowne i domagali się, by zwrócić raczej uwagę na charakterystyczny dla filmu nostalgiczny urok. Jako że akcja "Mektouba…" toczy się ponad 20 lat temu, a na ścieżce dźwiękowej dominują szlagiery z epoki, łatwo uznać dzieło Kechiche'a za jeszcze jeden wyraz tęsknoty za latami 90.

Abdellatif Kechiche

Abdellatif Kechiche urodził się w Tunisie. Zanim zajął się produkcją filmową, zagrał wiele ról teatralnych i filmowych. W 1994 roku otrzymał główną rolę w filmie Bezness (Biznes) Nouri Bouzida. W 2000 roku Kechiche debiutował jako reżyser filmem Wina Woltera. Trzy lata później zdobył trzy Cezary za film Unik.

Filmografia:

2000 Wina Woltera / La Faute a Voltaire / Blame It on Voltaire
2003 Unik / L'Esquive / Games of Love and Chance
2007 Sekret ziarna / La Graine et le mullet / The Secret of the Grain

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!