repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna

kup bilet

Ostatni seans filmu odbył się 7 kwietnia 2019.

Twarze, plaże

Visages villages

reż. JR, Agnès Varda

czas: 94’
produkcja: Francja 2017

Specjalny pokaz na pożegnanie królowej francuskiej Nowej Fali - Agnès Vardy.

"Twarze, plaże" to piękny portret przyjaźni, która nie pyta o wiek, miejsce zamieszkania czy liczbę nagród przyznanych na światowych festiwalach.

Agnès Varda, ikona francuskiego kina, oraz znany fotograf, uliczny artysta i grafficiarz, ukrywający się pod inicjałami JR. Ona ma 90 lat, on - 34. Łączy ich zamiłowanie do obrazów, a zwłaszcza kwestionowanie sposobu, w jaki są pokazywane. Varda wybrała kino, JR tworzenie fotograficznych galerii pod gołym niebem. Poznali się w 2015 roku i postanowili nakręcić film we Francji, z dala od wielkich miast. Udali się więc w podróż starą furgonetką, w środku której znajdowała się fotobudka, a także sprzęt pozwalający wywołać zrobione zdjęcia i wydrukować je w dużym formacie. W ten sposób powstał dokumentalny film drogi - portret znikających powoli peryferii. Varda i JR odwiedzają małe społeczności, wioski i farmy od Aubin po Bonnieux i Pirou-Plage, odkrywając, że każdy człowiek ma inną, ale równie ciekawą historię do opowiedzenia.

* * *

Pierwsze informacje o śmierci Agnès Vardy brzmiały jak plotka: królowa francuskiej Nowej Fali zdawała się być wieczna. Zawsze pełna energii, ciepła i pasji, którą zarażała ludzi wokół. Zawsze zaangażowana, zawsze walcząca o ważną sprawę, zawsze z uśmiechem na twarzy, niezależnie od przeciwności losu. W 2001 roku otrzymała honorowego Cezara, 14 lat później - Złotą Palmę, w 2017 roku została wyróżniona Oscarem za całokształt twórczości. Za film "Bez dachu i praw" (1985) otrzymała Złotego Lwa na MFF w Wenecji. W ostatnim czasie porzuciła kino fabularne na rzecz esejów dokumentalnych, poetyckich w formie i uniwersalnych w wymowie. Agnès Varda była bohaterką jednej z retrospektyw podczas szóstej edycji festiwalu Nowe Horyzonty, dwukrotnie gościliśmy ją we Wrocławiu: w 2009 roku - podczas Nowych Horyzontów (polska premiera "Plaże Agnès") oraz w 2016 roku na American Film Festival (cykl "Europejczycy w Ameryce"). Agnès Varda zmarła w piątek, 29 marca 2019 roku.

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!