repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna

kup bilet

Ostatni seans filmu odbył się 29 października 2017.

American Honey

reż. Andrea Arnold

czas: 163’
produkcja: Wielka Brytania, USA 2016
obsada: Sasha Lane, Shia LaBeouf, Riley Keough, McCaul Lombardi, Arielle Holmes
język: angielski
nagrody: Cannes IFF 2016 – Jury Prize
scenariusz: Andrea Arnold
zdjęcia: Robbie Ryan
montaż: Joe Bini
muzyka: Earworm Music (supervisor)(including tracks by) Kevin Gates, Juicy J, Migos, Jeremih, Rhianna, Suicide, Bonnie “Prince” Billy
producent: Thomas Benski, Lars Knudsen, Jay Van Hoy, Lucas Ochoa, Pouya Shahbazian, Alice Weinberg
produkcja: British Film Institute, Film4 Productions, ManDown Pictures, Maven Pictures, Parts&Laboratory, Pulse Films
polski dystrybutor: Gutek Film

Szalona love story w reżyserii jednej z najciekawszych reżyserek współczesnego kina, nominowanej do Oscara i wielokrotnie nagradzanej w Cannes Andrei Arnold (Fish Tank). Nowoczesne kino drogi. Jego młodzi bohaterowie szukają niezależności i wolności. 18-letnia Star (debiutująca na ekranie Sasha Lane) o niczym bardziej nie marzy niż o wyrwaniu się z małego miasteczka, gdzie mieszka z ojczymem i młodszym rodzeństwem. Po kolejnej domowej kłótni porzuca dotychczasowe życie i dołącza do przypadkowo spotkanej grupy rówieśników, którzy wspólnie jeżdżą po Ameryce. Łączy ich poszukiwanie przygody i łatwych pieniędzy. Włóczęga jest ich codziennością, motele ich domem, a życie – niekończącą się zabawą w rytmie popularnych przebojów. Przewodzi im Krystal (Riley Keough, którą pamiętamy z głównej roli w serialu The Girlfriend Experience), decydująca o tym, kto zostanie przyjęty do grupy, a kto z niej wyrzucony. Jej najbliższy współpracownik Jake (Shia LeBoeuf) bierze Star pod swoje skrzydła. Ich wspólne przygody na granicy prawa wkrótce przeradzają się w fascynację i uczucie, które zostanie wystawione na próbę.

Pełen energii American Honey podbił publiczność festiwalu w Cannes. Przez wielu krytyków film Andrei Arnold do samego końca był typowany do Złotej Palmy, ostatecznie otrzymał Nagrodę Jury z rąk George’a Millera. Reżyserka stworzyła współczesną opowieść inspirowaną autentycznymi historiami. W rolach drugoplanowych wystąpili debiutanci: młodzi ludzie, których Arnold spotkała na ulicach amerykańskich miast. I to właśnie oni wybrali utwory, które złożyły się na ścieżkę dźwiękową (Rihanna, Calvin Harris, Sam Hunt, Lee Brice, Raury, The Raveonettes, Bruce Springsteen). American Honey to szalona podróż przez Stany z paczką przyjaciół przy dźwiękach ulubionych płyt. To pulsująca emocjami i muzyką opowieść o poszukiwaniu własnej drogi w życiu.

(opis dystrybutora)

Andrea Arnold

Rocznik 1961. Red Road, będący jej debiutem, zdobył m.in. nagrodę jury na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes w 2006 roku. Fish Tank okazał się kolejnym sukcesem artystycznym reżyserki, przynosząc jej m.in. nagrodę jury na festiwalu w Cannes w 2009 roku. Wcześniej Arnold zrealizowała trzy wielokrotnie nagradzane krótkometrażówki. Osa zdobyła aż 38 międzynarodowych nagród, w tym Oscara w kategorii „Najlepszy film krótkometrażowy” w 2005 roku. Pies zdobył Nagrodę Jamesona w 2003 roku, z kolei Mleko było pokazywane w ramach Tygodnia Krytyki w Cannes w 1998 roku.

Wybrana filmografia

1998 Milk

2003 Osa / Wasp

2006 Czerwona droga / Red Road

2009 Fish Tank

2011 Wichrowe wzgórza / Wuthering Heights

inne filmy

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!