repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna

kup bilet

Ostatni seans filmu odbył się 27 października 2017.

Chi-Raq

reż. Spike Lee

czas: 127’
produkcja: USA 2015
obsada: Teyonah Parris, Nick Cannon, Angela Bassett, Samuel L. Jackson, Jennifer Hudson
nagrody: African-American Film Critics Association 2015 - Best Actress, Best Independent Film; Black Reel Awards 2016 - Outstanding Actress, Motion Picture; Internet Film Critic Society 2015 - Most Underrated Film
scenariusz: Kevin Willmott, Spike Lee
zdjęcia: Matthew Libatique
montaż: Ryan Denmark, Hye Mee Na
muzyka: Terence Blanchard
producent: Spike Lee
produkcja: 40 Acres & A Mule Filmworks, Amazon Studios
właściciel praw: Amazon Studios
język: angielski

Ponieważ w biednych dzielnicach Chicago można zginąć od kuli tak łatwo jak na wojnie, mieszkańcy przezwali swoje miasto "Chi-Raq". Spike Lee zapożycza od nich to określenie, natomiast historię bierze z Lizystraty Arystofanesa. W jego najnowszym filmie dziewczyna przywódcy gangu, wstrząśnięta kolejnym zabójstwem, namawia kobiety, by żyły w celibacie, dopóki mężczyźni nie zawieszą broni. Koncept jest ryzykowny (i może być interpretowany jako szowinistyczny), ale efekty są niezwykłe. Chi-Raq miesza elementy klasycznego dramatu (są tu rymowane monologi przewodnika chóru, Samuela L. Jacksona) z farsą, a rap i efektowną choreografię ze scenami tragicznymi, wystylizowanymi niemal operowo. Momentami Spike Lee brzmi, jakby wygłaszał kazanie (robi to John Cusack grający pastora). Naucza o prywatyzacji więziennictwa, militaryzacji policji i dyskryminacji rasowej. I jak na aktywistę społecznego przystało, na końcu zapewnia nie katharsis, lecz wzywa do działania.

Malwina Grochowska

Spike Lee

Czołowy niepokorny kina amerykańskiego. Urodził się w Atlancie, ale bardziej związał się z Brooklynem. Jego debiut z 1986 roku, On się doigra, zarobił siedem milionów dolarów, co młodemu absolwentowi Uniwersytetu Nowojorskiego pozwoliło założyć własną firmę produkcyjną. Do dziś Lee w dużej mierze działa poza systemem studyjnym i współfinansuje własne produkcje. Wspiera także młodych filmowców i czarnoskórą społeczność. W 2016 roku otrzymał honorowego Oscara. Jest zagorzałym fanem Knicksów.

Filmografia

1986 On się doigra / She's Gotta Have It

1989 Rób, co należy / Do the Right Thing

1992 Malcolm X

2002 25. godzina / 25th Hour

2015 Chi-Raq

2017 She's Gotta Have It (tv series)

inne filmy

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!