repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna

kup bilet

Ostatni seans filmu odbył się 10 grudnia 2016.

Komuna

The Commune / Kollektivet

reż. Thomas Vinterberg

czas: 111’
produkcja: Dania, Szwecja, Holandia 2016
obsada: Trine Dyrholm, Ulrich Thomsen, Helene Reingaard Neumann, Martha Sofie Wallstrøm Hansen
język: duński
Europejskie Nagrody Filmowe 2016 - Europejski Montażysta (Anne Østerud, Janus Billeskov Jansen); nominacje: Europejska Aktorka Roku (Trine Dyrholm); goście po seansie: Anne Østerud, Janus Billeskov Jansen, Trine Dyrholm
nagrody: Berlin IFF 2016 - Best Actress; European Film Awards 2016 - European Editor (Anne Østerud, Janus Billeskov Jansen)
scenariusz: Thomas Vinterberg, Tobias Lindholm
zdjęcia: Jesper Tøffner
montaż: Anne Østerud, Janus Billeskov Jansen
muzyka: Fons Merkies
producent: Sisse Graum Jørgensen, Morten Kaufmann
produkcja: Zentropa Productions, Toolbox Film
polski dystrybutor: Gutek Film

Thomas Vinterberg, nominowany do Oscara za Polowanie współtwórca kultowej Dogmy '95, w nowym filmie odwołuje się do własnych wspomnień z dzieciństwa spędzonego w komunie w latach 70. Ze współscenarzystą To­biasem Lindholmem tworzą jednak coś więcej niż tylko rozliczenie z młodo­ścią. Erik i Anna to małżeństwo z długim stażem. On jest architektem, ona spikerką telewizyjnych wiadomości. Kiedy mężczyzna dziedziczy duży dom, postanawiają przełamać życiową nudę i z grupą outsiderów zakładają komunę.

To wiwisekcja mitu wspólnoty, a zarazem prosta historia o miłości, w której drugi plan (tytułowa komuna) jest przedstawiony równie pieczołowicie, co rozterki głównych bohaterów. Uczestnicy festiwalu w Berlinie dopatrywali się tu także alegorycznej opowieści o spo­łeczeństwie i metafory współczesnej Europy. Srebrny Niedźwiedź w Berlinie.

inne filmy

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!