Dawno wyczekiwany film Wojciecha Smarzowskiego, reżysera Róży i Domu złego. Akcja filmu Wołyń rozpoczyna się wiosną 1939 roku w małej wiosce zamieszkałej przez Ukraińców, Polaków i Żydów. Zosia Głowacka ma 17 lat i jest zakochana w swoim rówieśniku, Ukraińcu Petrze. Ojciec postanawia jednak wydać ją mąż za bogatego polskiego gospodarza Macieja Skibę, wdowca z dwójką dzieci. Wkrótce wybucha wojna i dotychczasowe życie wioski odmienia najpierw okupacja sowiecka, a później niemiecki atak na ZSRR. Zosia staje się świadkiem, a następnie uczestniczką tragicznych wydarzeń wywołanych wzrastającą falą ukraińskiego nacjonalizmu. Kulminacja ataków nadchodzi latem 1943 roku. Pośród morza nienawiści Zosia próbuje ocalić siebie i swoje dzieci.
Nie można zrobić filmu, który zadowoli wszystkich. Mam swoją opcję, swoją prawdę i jej się trzymam. Jestem Polakiem i robię film z polskiej perspektywy.
Wojciech Smarzowski, „Newsweek”
Urodził się w 1963 roku w Korczynie na Podkarpaciu. Jego kameralny, telewizyjny debiut o pogrążaniu się w szaleństwie był jednym z najbardziej oryginalnych utworów w Polsce lat 90. Kolejnym filmem podbił publiczność i krytykę przy pomocy ostrej satyry na wszystkie możliwe rodzime przywary, rozpinając Wesele między dramatem Wyspiańskiego a muzyką pop Tymańskiego. Dom zły, thriller o źródłach zła, to jeden z najbardziej wstrząsających obrazów pierwszej dekady XXI wieku – dopiero najnowszy film, Róża, o niemożliwej miłości Mazurki i Polaka po przejściach wprowadza jakiś promyk nadziei. Smarzowski lubi pracować ze stałą ekipą (aktorzy Jakubik i Dzięgiel, muzyk Trzaska, scenograf Zawierucha), a działalność komercyjną (seriale Na wspólnej, Brzydula) wyraźnie oddziela od artystycznej.
1998 Małżowina (TV)
2005 Wesele / The Wedding
2009 Dom zły / The Dark House
2011 Róża / Rose