repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna

kup bilet

Ostatni seans filmu odbył się 4 czerwca 2016.

Człowiek z żelaza

Man of Iron / Świat bez wolności: Człowiek z żelaza

reż. Andrzej Wajda

czas: 154’
produkcja: Polska 1981
obsada: Marian Opania, Jerzy Radziwiłowicz, Bogusław Linda, Krystyna Janda, Franciszek Trzeciak
nagrody: MFF w Cannes 1981 – Złota Palma, Nagroda Jury Ekumenicznego; Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku 1981 – nagroda Solidarności; Lubuskie Lato Filmowe 1981 – Srebrne Grono; London Critics Circle Film Awards 1982 – ALFS Award
scenariusz: Aleksander Ścibor-Rylski
zdjęcia: Edward Kłosiński
montaż: Halina Prugar
muzyka: Andrzej Korzyński
producent: Barbara Pec-Ślesicka
produkcja: Zespół Filmowy „X”
język: polski

Kawałek historii. Legendarny film Andrzeja Wajdy stanowi bezpośrednią, niemalże natychmiastową reakcję na wydarzenia z sierpnia 1980 roku w Polsce: próbę udokumentowania ustrojowo-społecznych przemian w całej ich złożoności. Granica między fikcją a rzeczywistością jest tutaj bardzo cienka i w gruncie rzeczy nieważna. W warstwie fabularnej Człowiek z żelaza jest swojego rodzaju sequelem Człowieka z marmuru. Posłuszny władzy dziennikarz wyrusza do Gdańska, aby przygotować kompromitujący materiał o jednym z najbardziej aktywnych działaczy komitetu strajkowego – synu przodownika pracy, o którym opowiada poprzedni film. Bohater, niepewny, przerażony i stale pijany, wchodzi pomiędzy idealistów a straceńców. Poznaje historie ludzi, którzy rzucili wyzwanie komunistycznej Polsce: krajowi niesprawiedliwości, propagandy, cenzury i zamordyzmu.

Piotr Mirski

Andrzej Wajda

Wieszcz kina polskiego. Urodził się w 1926 roku w Suwałkach. Studiował malarstwo na ASP w Krakowie i reżyserię na PWSF w Łodzi. Zadebiutował Pokoleniem, opowiadającym o dorastaniu grupy chłopców w czasie II wojny światowej. Także w swoich kolejnych filmach – KanalePopiele i diamencieLotnejKatyniu czy WałęsieCzłowieku z nadziei – zajmował się najnowszą historią Polski. W 2000 roku otrzymał Oscara za całokształt twórczości. W 2011 roku odznaczono go Orderem Orła Białego.

Wybrana filmografia

1954 Pokolenie / A Generation

1956 Kanał / Canal

1958 Popiół i diament / Ashes and Diamonds

1959 Lotna / Speed

1981 Człowiek z żelaza / Man of Iron

2013 Wałęsa. Człowiek z nadziei / Walesa: Man of Hope

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!