repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna

kup bilet

Ostatni seans filmu odbył się 17 kwietnia 2016.

Lot złotej muszki

Flight Golden Flies / Політ золотої мушки

reż. Iwan Krawczyszyn

czas: 140’
produkcja: Ukraina 2015
obsada: Sofija Krawczyszyn, Serhij Welykyj, Oleh Ciona, Wołodymyr Procjuk, Tara Bobeliak, Bohdan Jusypczuk, Natalia Oleksiw
scenariusz: Iwan Krawczyszyn
zdjęcia: Jurij Murawiow, Oleksandr Hriebiennikow
montaż: Jurij Murawiow
muzyka: Roman Dudczyk, Liubko Mariasz
producent: Iwan Krawczyszyn
produkcja: Trembita-Kino, Ukraiński Instytut Filmowy
język: ukraiński

Mykoła, dziewczynka o chłopięcym imieniu i ogromnej wyobraźni, opowiada trzy wersje tej samej historii: jak w jej wsi o mały włos nie rozpoczęła się przez byka trzecia wojna światowa. Świętością dla Mykoły są słowa jej dziadka, z których czerpie mądrość i za ich pośrednictwem interpretuje rzeczywistość. Dziewczynka już wie, że nie można kłamać, trzeba być dobrym, a ludzkie życie podobne jest do lotu złotej muszki nad ogniem – tak jaskrawe i krótkie… Ten naiwny dziecięcy światopogląd zaraża optymizmem i wywołuje uśmiech na twarzach. Film, którego scenariusz powstał na podstawie opowiadań lwowskiego pisarza Bohdana Wołoszyna, zwraca uwagę na trzy elementy wiejskiego życia: lokalne mecze piłki nożnej, halickie wesele i pogrzeb. Reżyser, wywodzący się z terenów Hałyczyny, pragnął nakręcić film o sobie i dla siebie, ale może on służyć także jako ciekawy przewodnik turystyczny czy wdzięczny przedmiot badań dla antropologów, socjologów i folklorystów.

Iwan Krawczyszyn

Ukraiński reżyser, scenarzysta i producent urodzony 6 sierpnia 1964 roku w Iwano-Frankiwsku. Ukończył Instytut Sztuk Teatralnych w Kijowie. Autor ponad 70 dokumentalnych filmów telewizyjnych dotyczących problemów społecznych na Ukrainie. Dzięki swojej intensywnej pracy w 2004 rku został uznany za najlepszego reżysera roku i nagrodzony główną nagrodą konkursu Teletriumf. W swojej karierze zrealizował trzy pełnometrażowe filmy fabularne, spośród których Stop rewolucji (2007) zyskało duże uznanie na międzynarodowych festiwalach filmowych.

Filmografia

2007 Stop rewolucji / Прорвемось / Stop Revolution

2010 W poszukiwaniu arki / В пошуках ковчега/ In Search of the Ark

2015 Lot złotej muszki / Політ золотої мушки / Flight Golden Flies

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!