repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna

kup bilet

Ostatni seans filmu odbył się 21 lutego 2016.

Filmy Pawła Pawlikowskiego: Podróż z Żyrinowskim, Podróże Dostojewskiego

reż. Paweł Pawlikowski

czas: 97’
produkcja: Wielka Brytania

Podróż z Żyrinowskim
Tripping with Zhirinovsky
reż. Paweł Pawlikowski, Wielka Brytania 1995, 45'

Początek lat 90-tych. Rosja po raz pierwszy w swojej historii doświadcza blasków i cieni demokracji. Jedną z mrocznych stron nowego ustroju jest postać faszyzującego Władimira Żyrinowskiego - nacjonalistycznego polityka, ludowego trybuna, porywającego tłumy pełnymi nienawiści przemówieniami, w których winą za kryzys w Rosji obarcza zawsze Amerykanów, Żydów, imperialistów. Pawlikowski wybiera się z Żyrinowskim w podróż, uzyskując fascynujący wgląd w życie prowincjonalnej Rosji i jej mieszkańców rodem z dzieł Gogola i Babla. Podróż z Żyrinowskim została uhonorowana nagrodą Griersona dla najlepszego brytyjskiego dokumentu.

Podróże Dostojewskiego
Dostoevsky's Travels
reż. Paweł Pawlikowski, Wielka Brytania 1991, 52'

Zasygnalizowany w dokumencie o Jerofiejewie wątek różnic pomiędzy Wschodem a Zachodem powrócił ze zdwojoną siłą w Podróżach Dostojewskiego. W swym gorzko ironicznym filmie Pawlikowski odwiedził z kamerą Dymitra, prawnuka wybitnego pisarza. Wbrew oczekiwaniom potomek autora Zbrodni i kary nie okazuje się dbającym o dorobek krewnego intelektualistą, lecz prostym tramwajarzem z Sankt Petersburga. Reżyser towarzyszy bohaterowi w podróży do Niemiec, która powoduje u Dymitra zaślepienie światem kapitalistycznego dobrobytu. Mężczyzna w niezamierzenie śmieszny sposób próbuje zdyskontować popularność wielkiego pradziadka, by zdobyć fundusze na zakup upragnionego mercedesa.

po projekcji spotkanie z Pawłem Pawlikowskim

Paweł Pawlikowski

Urodził się w 1957 roku w Warszawie, reżyser i scenarzysta filmowy. W 1971 roku wyjechał wraz z matką do Wielkiej Brytanii. Uczęszczał do katolickiej szkoły. Studiował filozofię i literaturę w Londynie i Oksfordzie. Od 1986 roku był na stażu w BBC i zaczął realizować filmy dokumentalne. Po serii dokumentów m.in. o wojnie w Bośni zadebiutował filmem fabularnym Ostatnie wyjście (2000), który został nagrodzony BAFTĄ dla obiecującego, brytyjskiego twórcy. W 2004 roku nakręcił Lato miłości na podstawie książki Helen Cross. Jego ostatni film Ida to pierwszy polski film nagrodzony Oscarem w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny.

Filmografia

1992 Serbian Epics (TV, doc.)

1998 Korespondent / The Stringer

2000 Ostatnie wyjście / Last Resort

2004 Lato miłości / My Summer of Love

2011 Kobieta z piątej dzielnicy / La femme du Vème / The Woman in the Fifth

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!