repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna

kup bilet

Ostatni seans filmu odbył się 21 lutego 2016.

Filmy Pawła Pawlikowskiego: Lato miłości

My Summer of Love

reż. Paweł Pawlikowski

czas: 85’
produkcja: Wielka Brytania 2004
obsada: Natalie Press, Emily Blunt, Paddy Considine
nagrody: MFF w Edynburgu 2004 - najlepszy film; BAFTA 2005 – dla najlepszego brytyjskiego reżysera

Dziewczyna nudzi się w sennym miasteczku. Jej jedyną rozrywką są intymne spotkania na tylnym siedzeniu samochodu z żonatym Rickym, który nie przywiązuje do tej znajomości większej wagi. Pewnego dnia na podmiejskich wrzosowiskach Mona poznaje swoją rówieśniczkę Tamsin. Między dziewczynami szybko nawiązuje się nić sympatii, choć pozornie wiele je dzieli. Tamsin pochodzi z tzw. dobrej rodziny i studiuje w college'u. W rodzinnym domu spędza jedynie letnie wakacje. Pod nieobecność rodziców zaprasza do siebie nową przyjaciółkę. Wzajemna fascynacja dziewczyn staje się coraz silniejsza.

Zafascynowała mnie ta różnica pomiędzy dziewczyną, której doświadczenia są niewielkie, więc fantazjuje na temat świata, którego nie zna (Mona) i dziewczyną cyniczną, która wiele widziała, lubi bawić się i manipulować ludźmi, a jej inteligencja popycha ją często do destrukcji (Tamsin). Tego typu relacja pomiędzy mężczyzną a kobietą, jest dość klasyczna i zdarza się często. Prywatnie identyfikuję się z Moną i znałem kiedyś kogoś takiego jak Tamsin. Intensywność ich relacji potęgowana jest młodym wiekiem i totalną odmiennością. Po jednej stronie młoda, wykształcona przedstawicielka klasy średniej, która chodzi do dobrej szkoły, dużo czyta, podróżowała, a rodzice inwestują w jej rozwój, a po drugiej stronie dziewczyna, która zna się najlepiej na tym, co ją otacza. Ta interakcja stanowi ogromny potencjał dla historii o uczuciach i walce o władzę.

Paweł Pawlikowski, efilm.pl

Paweł Pawlikowski

Urodził się w 1957 roku w Warszawie, reżyser i scenarzysta filmowy. W 1971 roku wyjechał wraz z matką do Wielkiej Brytanii. Uczęszczał do katolickiej szkoły. Studiował filozofię i literaturę w Londynie i Oksfordzie. Od 1986 roku był na stażu w BBC i zaczął realizować filmy dokumentalne. Po serii dokumentów m.in. o wojnie w Bośni zadebiutował filmem fabularnym Ostatnie wyjście (2000), który został nagrodzony BAFTĄ dla obiecującego, brytyjskiego twórcy. W 2004 roku nakręcił Lato miłości na podstawie książki Helen Cross. Jego ostatni film Ida to pierwszy polski film nagrodzony Oscarem w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny.

Filmografia

1992 Serbian Epics (TV, doc.)

1998 Korespondent / The Stringer

2000 Ostatnie wyjście / Last Resort

2004 Lato miłości / My Summer of Love

2011 Kobieta z piątej dzielnicy / La femme du Vème / The Woman in the Fifth

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!