repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna

kup bilet

Ostatni seans filmu odbył się 20 lutego 2016.

Filmy Pawła Pawlikowskiego: Twockers, Ostatnie wyjście

reż. Paweł Pawlikowski

czas: 113’
produkcja: Wielka Brytania

Twockers 
reż. Paweł Pawlikowski, Ian Duncan,Wielka Brytania 1998, 40'

Dokudrama o dzieciach z ubogiego osiedla. Film przeleżał rok na półce, aż w końcu BBC pokazała go z etykietą eksperymentu. Odniósł sukces i stał się w Wielkiej Brytanii filmem kultowym.

"Nie sądzę, żebym kiedykolwiek był prawdziwym dokumentalistą" – mówił w 2004 roku w Londynie. "Przejście od dokumentu do kina fabularnego nie było więc dla mnie radykalnym przełomem. Kręcenie filmów zawsze jest kreowaniem świata za pomocą fotografii, montażu i dźwięku, a większość dobrych obrazów w jakiś sposób karmi się realizmem".

culture.pl

Ostatnie wyjście 
Last Resort
reż. Paweł Pawlikowski, USA, Wielka Brytania 2000, 73'
obsada: Dina Korzun, Artyom Strelnikov, Paddy Considine 

Pełnometrażowy debiut fabularny Pawła Pawlikowskiego zyskał uznanie krytyków London Film Festival i otrzymał nagrodę BAFTA dla obiecującego brytyjskiego twórcy. Historia rosyjskiej imigrantki, która wraz z dzieckiem przybywa do Wielkiej Brytanii, by uzyskać azyl.

"Zdecydowałem się robić filmy o niedokończonych sprawach. O młodości, pierwszej miłości, uchodźcach przybywających do Anglii tak jak moja matka". Tak powstało "Ostatnie wyjście", pełnometrażowy debiut Pawlikowskiego. Historia rosyjskiej imigrantki, która wraz z dzieckiem przybywa do Wielkiej Brytanii, by uzyskać azyl, wzbudziła uznanie krytyków i publiczności. Od czasu "Ostatniego wyjścia" zamiast Paul Pawlikowski zaczął podpisywać swe filmy polskim imieniem Paweł. Otrzymał nagrodę BAFTA dla obiecującego brytyjskiego twórcy, a odbierając ją w 2001 roku mówił: "To zabawne, gdy 40-latka nazywa się nowym talentem". I dodawał: "Śmieszy mnie, gdy ludzie powtarzają mi, że ten film to krok w kierunku robienia prawdziwego kina. Chyba muszę to wam powiedzieć: ‘Ostatnie wyjście’ to jest prawdziwe kino". 

culture.pl

Paweł Pawlikowski

Urodził się w 1957 roku w Warszawie, reżyser i scenarzysta filmowy. W 1971 roku wyjechał wraz z matką do Wielkiej Brytanii. Uczęszczał do katolickiej szkoły. Studiował filozofię i literaturę w Londynie i Oksfordzie. Od 1986 roku był na stażu w BBC i zaczął realizować filmy dokumentalne. Po serii dokumentów m.in. o wojnie w Bośni zadebiutował filmem fabularnym Ostatnie wyjście (2000), który został nagrodzony BAFTĄ dla obiecującego, brytyjskiego twórcy. W 2004 roku nakręcił Lato miłości na podstawie książki Helen Cross. Jego ostatni film Ida to pierwszy polski film nagrodzony Oscarem w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny.

Filmografia

1992 Serbian Epics (TV, doc.)

1998 Korespondent / The Stringer

2000 Ostatnie wyjście / Last Resort

2004 Lato miłości / My Summer of Love

2011 Kobieta z piątej dzielnicy / La femme du Vème / The Woman in the Fifth

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!